WASHINGTON. Americkí zákonodarcovia v Snemovni reprezentantov schválil v utorok opatrenie, ktoré sťaží prezidentovi Donaldovi Trumpovi zrušenie sankcií proti Rusku.
Návrh zákona, ktorý zavádza nové sankcie voči trojici krajín prijala Snemovňa reprezentantov úplnou väčšinou hlasov. Za hlasovalo 419 poslancov, proti traja. Návrh tak získal podporu aj Trumpových republikánskych spolustraníkov.
"Tieto tri režimy, v rôznych častiach sveta, ohrozujú životne dôležité záujmy Spojených štátov a destabilizujú svojich susedov. Naša rázna reakcia prichádza poriadne oneskorene," vyhlásil kongresman Ed Royce.
Podobný krok odhlasovala minulý mesiac aj horná komora Senát a potrestala tak Rusko za Ukrajinu a Sýriu, ako aj za zasahovanie do amerických prezidentských volieb v roku 2016.
Loading
...
Obavy
Trump totiž naznačil ochotu spolupracovať s Ruskom a spochybnil tvrdenia, že Moskva zasahovala do amerických prezidentských volieb, čo medzi americkými zákonodarcami vyvolalo obavy, že by mohol prezident jednostranne sankcie zmierniť.
Zákonodarcovia v utorok spojili nové sankcie proti Rusku so sankciami zameranými proti Iránu a Severnej Kórei, v snahe sťažiť Trumpovi vetovanie tohto opatrenia a prípadné zmiernenie sankcií proti Moskve.
Opatrenie zakazuje prezidentovi zmiernenie sankcií bez súhlasu Kongresu. Royce obhajoval tento dozor, ktorý návrh zákona zaručuje Kongresu, a označil ho za "potrebný a primeraný".
Royce obhajoval tento dozor, ktorý návrh zákona zaručuje Kongresu, a označil ho za "potrebný a primeraný".
Táto sankčná legislatíva sa v Snemovni a v Senáte mierne odlišuje a obe komory sa musia teraz dohodnúť na konečnej podobe, kým ju pošlú Trumpovi na podpis.
Biely dom naznačil, že Trump toto opatrenie podpíše, napriek obavám, že mu zviaže ruky.
Negatívne dopady
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v pondelok 24. júla vyhlásil, že vyhrážanie sa ďalšími sankciami poškodzuje ruské a americké záujmy.
Predsedníčka hornej komory ruského parlamentu Valentina Matvijenková vyjadrila obavy z dosahu sankcií na spoluprácu Európy s ruským energetickým sektorom.
"Sankcie môžu poškodiť európske firmy a európske podnikanie ako celok. Toto je pokus vytlačiť Rusko z európskeho energetického odvetvia. Toto je neoprávnené zasahovanie do záujmov európskych štátov. Dúfam, že EÚ bude brániť svoj postoj," uviedla Matvijenková.
Prípravu protiruských sankcií sleduje s určitým znepokojením Európska komisia, oznámil v pondelok jej hovorca. Sankcie môžu mať vplyv na projekty v energetike.
"Americký návrh zákona o sankciách proti Rusku sledujeme s určitým znepokojením," uviedol nemenovaný európsky predstaviteľ. Dodal, že EÚ tento svoj názor tlmočila "v USA i ostatným stranám prostredníctvom diplomatických kanálov".
Nové sankcie USA proti Rusku by mohli nepriaznivo postihnúť svetové energetické giganty ako Shell, BP (niekdajší British Petroleum) a taliansky ENI.