BRUSEL. Dohoda medzi EÚ a Tureckom z marca 2016, zameraná na zníženie migrácie, funguje dobre a aj bilaterálna spolupráca medzi Bruselom a Ankarou funguje v praxi lepšie, než by to naznačovali "silné reči" z Ankary.
Uviedol to krátko pred stretnutím s tureckou delegáciou v rámci Dialógu na vysokej úrovni medzi EÚ a Tureckom v Bruseli eurokomisár pre politiku susedstva a rokovania o rozšírení Johannes Hahn.
Peniaze pre Ankaru môžu stopnúť
Hahn podľa agentúry Reuters poskytol rozhovor za situácie, keď Nemecko naznačilo možnosť, že sa zastaví finančná podpora, ktorú Únia sľúbila venovať Turecku za dodržiavanie protimigračnej dohody.
Výmenou za finančnú podporu vo výške troch miliárd a sľubmi o uvoľnení vízového režimu pre občanov Turecka sa Ankare za vyše rok od podpísania tejto dohody podarilo drasticky znížiť počet migrantov z konfliktných zón na Blízkom východe a z Afganistanu, ktorí sa chcú dostať do Európy cez Turecko.
Ide o ústretové slová voči Ankare pred utorkovým rokovaním s tureckou delegáciou v Bruseli. Dialóg na vysokej úrovni medzi EÚ a Tureckom, ktorý sa bude konať v utorok večer, hostí šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová spolu s komisárom Hahnom.
Únia musí pritlačiť
Okolo sto aktivistov z organizácie Amnesty International sa v utorok dopoludnia zhromaždilo v tzv. európskej štvrti v Bruseli a v blízkosti budov Európskej komisie a Európskej rady požadovali prepustenie ochrancov ľudských práv väznených v Turecku.
Protestujúci z Amnesty International sa snažili vyvinúť tlak na Mogheriniovú, aby v rámci rokovaní s tureckou delegáciou vyzvala Ankaru na prepustenie väznených ochrancov ľudských práv v Turecku.
"Mnoho vlád vo svete vyzvalo na prepustenie ochrancov ľudských práv v Turecku. Ochrana ľudských práv nie je trestný čin, ale v Turecku sa to trestným činom stáva," uviedol generálny tajomník Amnesty International Salil Shetty po prijatí u Mogheriniovej.
Zároveň dodal, že EÚ má v utorok večer "skutočnú príležitosť", aby zakročila v prospech uväznených obhajcov ľudských práv. Ankara viacerých ľudskoprávnych aktivistov viní z páchania trestných činov v mene teroristických organizácií, čo sú podľa Amnesty International "smiešne a neopodstatnené obvinenia".