WASHINGTON. Americký prezident Donald Trump sa údajne zhováral so svojimi poradcami o možnom odvolaní ministra spravodlivosti Jeffa Sessionsa.
Informovala o tom agentúra AP, citujúc svoje zdroje, ktoré si neželali byť menované. Dodala, že Trump je stále pobúrený pre Sessionsovo rozhodnutie zostať mimo vyšetrovania údajného ruského zasahovania do vlaňajších prezidentských volieb v USA.

Zavalený problémami
Trumpov hnev voči Sessionsovi opäť vyplával na povrch v pondelok, keď prezident na svojom účte na sociálnej sieti Twitter ministra označil za "zavaleného problémami" a zároveň sa rečníckou otázkou spýtal, prečo sa spoločne s výbormi a vyšetrovateľmi nezaoberá zločinmi Hillary Clintonovej.
Podľa troch nemenovaných osôb oboznámených so situáciou, na ktoré sa odvoláva agentúra AP, uvažoval Trump v súkromí pred poradcami o dôsledkoch možného vyhodenia Sessionsa.
Zdroje AP však zároveň upozornili na to, že Trump často hovorí o zmenách na rôznych postoch bez toho, aby ich nakoniec aj vykonal - a je teda možné, že ani v tomto prípade to nebude inak.
Trump však ešte pred týždňom v rozhovore pre denník New York Times vyhlásil, že keby vedel, že sa Sessions vzdá formálneho dohľadu nad vyšetrovaním ruskej kauzy, vybral by si na tento vládny post niekoho iného.
Sessions cúvol, lebo je sám podozrivý
Jeff Sessions pôsobí na čele rezortu spravodlivosti od februára tohto roku. O mesiac nato sa vzdal vedenia vyšetrovania tzv. ruskej stopy v amerických voľbách, ktoré viedlo jeho ministerstvo.
Urobil tak po tom, ako vyšli najavo schôdzky s ruským veľvyslancom z čias prezidentskej kampane, ktoré predtým zatajil.
Predstavitelia demokratov vtedy požadovali jeho odstúpenie z ministerskej funkcie. Namiesto Sessionsa sa vedenia vyšetrovania ujal nezávislý špeciálny prokurátor Robert Mueller.
Nepozdáva sa mu ani Rosenstein
Trumpovi sa však podľa informácií AP nepáči ani myšlienka, že by sa namiesto neho stal ministrom súčasný námestník ministerstva spravodlivosti Rod Rosenstein.
Podľa zdrojov AP si totiž Trump ani pri Rosensteinovi nie je istý, aké postoje by zastával v súvislosti s vyšetrovaním údajných vzťahov medzi Ruskom a Trumpovým tímom.
Existuje preto aj možnosť, že by prezident vymenoval za nového ministra spravodlivosti bývalého starostu New Yorku Rudyho Giulianiho. Ten patril k veľkým podporovateľom Trumpa v predvolebnej kampani a je ním dodnes.
Pre televíziu CNN však Giuliani v pondelok povedal, že o post ministra spravodlivosti priveľký záujem nemá, a ak by sa ním stal, rovnako ako Sessions by sa od vyšetrovania údajného ruského zasahovania do americkej politiky dištancoval.
Manaforta si predvolali, dobrovoľne prísť nechcel
Výbor pre spravodlivosť Senátu amerického Kongresu, ktorý vyšetruje údajné zasahovanie Ruska do americkej predvolebnej kampane, si musel dať predvolať Paula Manaforta, bývalého šéfa kampane amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Manafort totiž dobrovoľne na rokovanie výboru prísť nechcel. Ako v utorok informovali v spoločnom vyhlásení republikánsky senátor Chuck Grassley a jeho demokratická kolegyňa Dianne Feinstein, rozhodli sa Manaforta predvolať preto, lebo s ním neboli schopní dosiahnuť dohodu.
Manafort, známy politický stratég, ktorý bol v minulosti okrem iného aj šéfom volebného štábu neskoršieho proruského prezidenta Ukrajiny Viktora Janukovyča, dostal predvolanie na výpoveď pred výborom na stredu.
Manafort je súčasťou vyšetrovania údajných vzťahov medzi ruským vedením a ľuďmi z najbližšieho Trumpovho okolia, keďže podľa niektorých indícií mal byť v predvolebnom období súčasťou týchto vzťahov.

Zúčastnil sa napríklad aj na stretnutí s ruskou právničkou Nataliou Veseľnickou, ktoré sa konalo tesne po tom, ako Trump získal prezidentskú nomináciu za Republikánsku stranu.
Veseľnická podľa niektorých informácií ponúkala na tomto stretnutí Američanom diskreditujúce materiály na Trumpovu protikandidátku Hillary Clintonovú.