PRAHA. Slovenský podnikateľ Miroslav Výboh, ktorý je osobným priateľom premiéra Roberta Fica, údajne vybavoval úplatok tri krát šesť miliónov eur v medzinárodnej korupčnej kauze Pandur.
Na súde v Prahe to pod prísahou v utorok povedal bývalý český lobista Marek Dalík, ktorý bol v afére jediným obžalovaným.
"Sumu povedal pán Výboh a nie ja," vyhlásil podľa idnes.cz Dalík. Dodal, že práve Výboh bol aj organizátorom rokovaní, na ktorých sa o úplatkoch hovorilo.
Kauza Pandur
- v roku 2006 vláda Jiřího Paroubka (ČSSD) schválila nákup transportérov od Steyru,
- po nástupe vlády Mirka Topolánka (ODS) v roku 2007 Česko zmluvu vypovedalo,
- v roku 2009 ju opäť schválilo,
- za 107 pandurov sa zaviazalo zaplatiť 14,4 miliardy českých korún,
- predchádzali tomu rokovania, na ktorých sa zúčastňovali Topolánkov poradca Dalík a Ficov priateľ Výboh,
- v roku 2014 Dalíka obžalovali z korupcie.
Kauza Pandur ešte z roku 2007 sa týka nákupu obrnených vozidiel pre českú armádu.
Dalík bol v tom čase pobočníkom českého premiéra Mirka Topolánka. Zbrojár Výboh podľa viacerých svedkov viedol rokovania s rakúskou firmou Steyr, ktorá pandury dodávala.
Hlavnú úlohou v kauze podľa utorňajšej výpovede Dalíka zohral práve Výboh. Mal totiž kontakty na americkú firmu General Dynamics, ktorá bola vlastníkom rakúskeho Steyru.
"Prvých šesť miliónov mala byť platba za nový kontrakt. Ďalších šesť a šesť miliónov bolo niečo, čo môžeme chápať ako províziu z prvých a druhých desiatich miliárd korún," vysvetľoval Dalík na súde.
V pôvodnom súdnom konaní Dalík úlohu Výboha zahmlieval. Tak to bolo až kým ho vlani súd v Prahe uznal vinným a vymeral mu päť rokov väzenia.
Pred nástupom do výkonu trestu v septembri 2016 poskytol Dalík rozhovor serveru euro.cz, kde označil Výboha prvý raz. Zmenu stanoviska vysvetľoval tým, že do kauzy boli zapletení viacerí vplyvní ľudia a tlačili na neho, aby počas procesu mlčal.
V apríli tohto roka Najvyšší súd Dalíka nečakane prepustil.Nariadil pražskému súdu, aby opätovne posúdil právnu kvalifikáciu skutku.
Súd včera Dalíka, aj po zmene výpovede, znovu uznal vinným. Vymeral mu opäť päť ročný trest. Verdikt je právoplatný. Sedem mesiacov však má Dalík už odsedených.

Výboha v kauze stíhala rakúska prokuratúra. Pre nedostatok dôkazov však vyšetrovanie začiatkom minulého roka zastavila.
SME ešte vlani požiadalo Výboha o reakciu na zmenu Dalíkovho postoja. Nechcel sa k tomu vyjadrovať. „Zastavením vyšetrovania prípadu Pandur v Rakúsku a vynesením právoplatného rozsudku v tejto veci v Českej republike, považuje pán Miroslav Výboh túto kauzu za uzavretú,“ napísala jeho asistentka Katarína Petrášová.
V Smere je Výboh je považovaný za Ficovho neoficiálneho poradcu. Tak sa podľa niektorých svedkov v kauze Pandur prezentoval aj na rokovaniach.
Premiér Robert Fico v júli 2014 v súvislosti s kauzou Pandur označil Výboha za svojho osobného priateľa.
SME v utorok požiadalo o stanovisko Úrad vlády. Zatiaľ nereagoval.
V minulosti Výboh stál za zbrojárskou firmou Willing, ktorá mala rôzne armádne zákazky. Riešila aj opravy našich stíhačiek MiG-29.
Výboh je na Slovensku zároveň honorárnym konzulom Monaka. Keď bolo v máji tohto roka na návšteve Slovenska monacké knieža Albert II., Výboh ho sprevádzal ako oficiálny člen delegácie.