SME

Vášáryová: Keď sa Poľsko a Maďarsko dohadujú bez nás, musíme byť opatrní

Slovensko musí ukázať, že je iné ako susedné krajiny smerujúce k neliberálnemu režimu, hovorí bývalá veľvyslankyňa v Poľsku MAGDA VÁŠÁRYOVÁ.

Magda Vášáryová bola veľvyslankyňou v Poľsku v rokoch 2000 - 2005. (Zdroj: SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

Ako sa zmenila poľská spoločnosť odvtedy, keď ste v roku 2005 z postu veľvyslankyne odišli?

"To Poľsko, do ktorého som prišla v roku 2000, je úplne odlišné od toho dnešného. Tešila som sa na intelektuálny rozmach, ktorý vtedy Poľsko zažívalo. Na Slovensku sme mali mečiarizmus a riešili sme problémy so Slotom, Ľuptákom a inými. Poliaci sa však cítili povznesení, hovorili si, že sú oveľa ďalej ako Slovensko.

Keď sa v roku 2006 Jaroslaw Kaczynski dostal prvýkrát k moci ako premiér, už vtedy hovoril, že všetko, čo sa vytvorilo, je zlé a treba založiť novú, štvrtú republiku. No pri moci bol len dva roky a musel odstúpiť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

A najmä vtedy ešte stále žili bardi protikomunistického odboja - Tadeusz Mazowiecki, Władysław Bartoszewski aj Lech Walesa mal ešte dosť síl. Dnes by niečo také nedopustili. No Poliaci sa dnes dostali do akoby mečiarovských čias, o ktorých si mysleli, že nikdy neprídu. Tieto protesty však ukazujú, že kým Maďari sa nechali uvariť ako žaba, Poliaci stále bojujú."

Prečítajte si tiež: Boj najmocnejších právnikov. Prečo Duda vetuje sporné zákony o súdoch Čítajte 

Odlišujú sa Poľsko a Maďarsko od iných štátov regiónu, keď sa tam objavujú takéto tendencie?

"Musíme si uvedomiť, že nemôžeme súdiť jednotlivé spoločnosti podľa toho, ako sa teraz správajú. Mnohé veci vyplývajú z minulosti.

Nie je to náhoda, že predstavitelia Maďarska a Poľska sú zrazu ľahostajní k demokracii. V 20. storočí Maďarsko vôbec nemalo demokraciu, Poľsko ju malo pár rokov. Keď sa Viktor Orbán alebo Jaroslaw Kaczynski odvolávajú na minulosť, tak to vychádza z určitých predpokladov spoločnosti."

Po tragédii v Smolensku sa všetko v Poľsku zmenilo. Začala sa hystéria, od Kaczynského pochovania medzi poľskými kráľmi v krakovskom Waweli po exhumáciu mŕtvol. Nad rozorvanými telami sa robila politika.

Prešiel Jaroslaw Kaczynski nejakým osobným a politickým prerodom počas týchto rokov?

"Poznala som sa lepšie s jeho dvojčaťom Lechom Kaczynským, oveľa lepšie sa s ním komunikovalo.

Jaroslaw Kaczynski je ten o pár minút starší - a to znamenalo, že so svojim bratom často aj manipuloval. Z jeho smrti si spravil politickú kariéru, čo je mimoriadne nevkusné.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Keď mi volali po tragédii v Smolensku priatelia z Poľska, hovorili, že sa všetko zmení. A všetko sa naozaj zmenilo. Začala sa hystéria, od Kaczynského pochovania medzi poľskými kráľmi v krakovskom Waweli po exhumáciu mŕtvol.

Nad rozorvanými telami sa robila politika. Navyše, Jaroslaw Kaczynski vládne aj vďaka podpore cirkvi a katolíckeho rádia Maryja. Jeho šéf Tadeusz Rydzyk si vybudoval mediálne impérium, on ovplyvňuje celú jeho voličskú základňu. Toto rádio je trocha antisemitské, protieurópske, ale bez neho by Kaczynski nemal tú moc."

Poľská vláda spravila niekoľko krokov, ktoré ohrozujú demokraciu. Je ich motiváciou mať úplnú moc?

"Možno sa pýtate, prečo stále hovorím o Kaczynskom. Ale s výnimkou pondelka, keď prezident Duda vetoval zákony, o všetkom doteraz rozhodoval on.

Všetci ostatní, možno okrem ešte nebezpečnejšieho ministra obrany Antoniho Macierewicza, sú jemu poslušní ľudia. Kaczynski si povedal - dostal som sa k moci a už ma nikto odtiaľto nedostane. Je to to isté ako Viktor Orbán. Obaja majú monopolnú moc.

My sme prežili monopol Fica a Smeru, ale oni nerobili také radikálne kroky, aké urobil Orbán a aké robí Kaczynski. Kaczynski sa minulý rok v januári stretol v Niedzicy pri slovenských hraniciach s Orbánom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hovorili spolu šesť hodín a podľa mojich informácií mu Orbán hovoril, čo všetko musí urobiť, aby sa udržal pri moci a neskončil tak ako v roku 2007. Povedal mu vraj, aby to robil pomaly. Kaczynski však vie, že v poľskej spoločnosti nemá čas a musí to robiť rýchlo."

Poľsko je stále veľmi konzervatívne. Nerozdelila politika tieto tábory ešte viac - na konzervatívnu, tradičnú časť a na presný opak - liberálov, ľavičiarov a proeurópskych ľudí?

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C4ZCC na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Aleksandar Čavrič.

Správa o jeho neúčasti vyšla v nedeľu, v deň zrazu národného tímu v Senci.


TASR
Basketbalista Dallasu Mavericks Luka Dončič.

Prečo legendárny Srb na drafte NBA ignoroval slovinský talent.


Petr Koten
Konstantin Koľcov.

Bol dlhoročným bieloruským reprezentantom.


Oh my Hockey
Anthony Edwards pri smeči.

D'Angelo Russell vyrovnal klubový rekord Lakers v počte trojok.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu