BRUSEL. Európska únia upozorňuje, že citlivá bezpečnostná situácia a krehké hospodárske pomery v Afganistane si vyžadujú obnovenú pozornosť medzinárodného spoločenstva.
Uviedla to v pondelok vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová v rámci novej stratégie Európskej komisie (EK) pre Afganistan, ktorá je zameraná na budovanie mieru a prosperity.
Zmena pre Afgancov
Komisia prezentovala svoju predstavu o tom, ako môže EÚ podporiť Afganistan tak, aby táto krajina mohla čeliť všetkým výzvam a aby bolo možné dosiahnuť pozitívnu zmenu pre afganský ľud.
V dokumente exekutívy EÚ sa uvádza, že v posledných rokoch bol Afganistan konfrontovaný s viacerými výzvami, ktoré ohrozujú dosiahnutý pokrok v jeho hospodárskom a sociálnom rozvoji.
EÚ uznáva, že citlivá bezpečnostná situácia a krehká hospodárska situácia, ktorej čelí táto krajina, si v kombinácii s odhodlaním afganských orgánov uskutočniť nevyhnutné reformy vyžadujú opätovnú zvýšenú pozornosť medzinárodného spoločenstva.

Podpora je rozhodujúca
Šéfka európskej diplomacie pripomenula, že Únia vždy podporovala a aj naďalej bude podporovať reformný proces v Afganistane a jeho demokratickú cestu smerom k právnemu štátu, rešpektovaniu ľudských práv a nastoleniu mieru v krajine a v celom regióne.
"Mierové úsilie musí byť uskutočňované Afgancami a v prospech Afgancov, ale aktívna podpora regiónu a medzinárodného spoločenstva je rozhodujúca. Afganský ľud môže pri tomto procese počítať s Európskou úniou," odkázala Mogheriniová.
Komisár pre medzinárodnú spoluprácu a rozvoj Neven Mimica v tejto súvislosti zdôraznil, že Afganistan nie je sám, a dodal, že EÚ bude pokračovať v podpore, ktorú poskytuje už od roku 2002.

Rozvoj musí zostať
Zámerom Únie je, aby sa nestratili rozvojové úspechy z posledných rokov, keď aj za pomoci EÚ sa čoraz viac afganských žien aktívne podieľa na politike krajiny, keď sa zlepšil prístup k zdravotnej starostlivosti a aj poľnohospodári sú lepšie podporovaní.
Prioritné oblasti
- mier, stabilita a regionálna bezpečnosť
- demokracia, právny štát a ľudské práva
- hospodársky a ľudský rozvoj
- migrácia
- posilnenie postavenia žien v spoločnosti
Spoločné oznámenie EK a Mogheriniovej stanovuje päť prioritných oblastí, prostredníctvom ktorých môže EÚ prispieť k dosiahnutiu dlhodobého mieru, demokracie, spravodlivého rozvoja a sociálnej spravodlivosti v Afganistane.
Nová stratégia EÚ pre Afganistan je výsledkom rokovaní medzinárodnej konferencie o Afganistane z októbra 2016 v Bruseli, nasleduje po podpísaní novej dohody o partnerstve a rozvoji medzi EÚ a Afganistanom vo februári 2017 a vymenovaní osobitného vyslanca EÚ pre Afganistan v júni tohto roku.