SME

Boj najmocnejších právnikov. Prečo Duda vetuje sporné zákony o súdoch

Veto sporných zákonov môže byť nielen vypočutím hlasu ulice, ale aj mocenským súbojom o post najsilnejšieho ministra.

Poľský prezident Andrzej Duda.Poľský prezident Andrzej Duda. (Zdroj: TASR/AP)

VARŠAVA, BRATISLAVA. Malo to mať jednoduchý priebeh. Zákon, ktorým by získala vládna strana kontrolu nad najvyšším súdom, schválili obe komory poľského parlamentu.

Nezastavili ich ani desaťtisícové protesty v uliciach poľských miest. Nad podpisom prezidenta Andrzeja Dudu sa poslanci Práva a spravodlivosti (PiS) ani veľmi nezamýšľali – sľúbil im totiž, že zákon podpíše, ak strana upraví detaily v predchádzajúcej novele o súdoch. Navyše Duda doteraz odmietol zákon svojej materskej strany len dvakrát.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V utorok však oznámil, že dva z troch sporných zákonov o novele súdnictva bude vetovať. „Nechcem, aby táto situácia pokračovala, pretože to len prehlbuje rozkol v spoločnosti. Poľsko je len jedno a potrebuje pokoj, a ja za to ako prezident cítim spoluzodpovednosť,“ reagoval Duda.

Duda tak šokoval nielen nadšenú opozíciu, ale najmä poslancov PiS. Jeho krok pritom nemusí ukazovať len snahu o väčšiu nezávislosť. Je to aj príbeh rastúceho napätia medzi dvoma najmocnejšími právnikmi v krajine.

Prečítajte si tiež: Stop diktatúre, kričali desaťtisíce Poliakov po spornom ovládnutí súdov Čítajte 

Zaskočil vlastných

"Som týmto rozhodnutím zaskočený. Ak si dobre spomínam, Duda v časoch, keď bol prezidentským kandidátom hovoril o reforme súdnictva. Na reformu budeme musieť dlho čakať," povedal vo vysielaní verejnoprávnej televízie TVP poslanec PiS-u Jacek Sasin.

SkryťVypnúť reklamu

Som týmto rozhodnutím zaskočený.

Poslanec vládnej strany Jacek Sasin

Politici PiS-u sa odmlčali aj na sociálnych sieťach. Líder strany Jaroslaw Kaczynski prezidentovo rozhodnutie nekomentoval a premiérka Beata Szydlová zamierila pre veto spolu s predsedami oboch komôr parlamentu do prezidentského paláca.

„Duda vo väčšine vecí súhlasí s PiS a nepridal sa v politickom zmysle k opozícii. No podčiarkol svoju nezávislosť a ukázal Kaczynskému, že podpisy zákonov z dielne PiS-u nie sú samozrejmosťou,“ hovorí pre SME politológ z Univerzity spoločenských a humanitných vied vo Varšave Benjamin Stanley.

Tri zákony mali byť reformou súdnictva, podľa kritikov však znamenali koniec nezávislosti justície v Poľsku. Do platnosti by po prezidentovom vete mala vojsť len novela o zmenách na krajských, okresných a odvolacích súdoch. Prezident na návrh ministra môže šéfov týchto súdov vymeniť.

SkryťVypnúť reklamu

Veto prezidenta by mohol parlament prelomiť, potreboval by však trojpätinovú väčšinu - a tú PiS nemá.

Prečítajte si tiež: Poľsko zažíva nežnú revolúciu. Vracia sa pred rok '89? Čítajte 

Ustúpil disidentke

Prezidenta, ktorý bol doteraz k vládnej strane väčšinou lojálny, pritom nemuseli presvedčiť ani desaťtisíce ľudí na protestoch. Zodpovednosť za zmenu jeho názoru na kontroverznú reformu súdnictva má jedna žena - Zofia Romaszewska.

Romaszewska má dnes 76 rokov a kedysi stála pri budovaní demokratického Poľska. V sedemdesiatych rokoch pomáhala prenasledovaným robotníkom, ktorí sa postavili komunistickému režimu, neskôr tajne prispievala do ilegálneho rádia a zapájala sa do aktivít hnutia Solidarita, ktoré Poľsko k demokracii priviedlo.

„Žila som v krajine, v ktorej mal generálny prokurátor silnú pozíciu a nechcem sa do takej krajiny vrátiť,“ povedala bývalá sudkyňa a v súčasnosti aj prezidentova poradkyňa. Keďže vláda zlúčila úrad generálneho prokurátora s postom ministra spravodlivosti, práve táto možnosť novelou zákona hrozila.

SkryťVypnúť reklamu

Vojna starých kamarátov

Odkedy sa k moci dostala strana Právo a spravodlivosť, konali sa desiatky veľkých protestov. Najúspešnejší bol ten v októbri, keď sa proti zákonu o sprísnení interrupcií postavili desaťtisíce žien v čiernom. Vláda vtedy sporný zákon po verejnom tlaku stiahla.

Aj posledné dni do ulíc vyšli desaťtisíce ľudí a skandovali: veto, veto.

Veto dvoch zákonov však nie je len príbehom o protestoch a disidentke. Nové zákony by totiž vytvorili novú výraznú postavu na politickej scéne – ministra spravodlivosti Zbigniewa Ziobra. Okrem toho, že by jeho post pohltil aj post generálneho prokurátora, vďaka novele by mal takmer úplnú kontrolu nad výberom sudcov v celej krajine. To sa však druhému právnikovi – prezidentovi Dudovi – až tak nepozdáva.

SkryťVypnúť reklamu

„Kedysi boli priateľmi, dokonca Ziobro bol ten, ktorý politicky promoval Dudu. No dnes Duda podporuje skôr umiernenú časť strany PiS,“ hovorí pre SME poľský publicista Dariusz Kalan. Aj pravicový magazín Wprost tvrdí, že konflikt medzi dvoma právnikmi je výrazný, keďže každý z nich chcel byť kedysi tam, kde je dnes druhý. Už predchádzajúce veto ministra spravodlivosti veľmi nahnevalo. „Doslova prekypoval hnevom. Je to vojna na život a na smrť,“ tvrdí zdroj magazínu.

Jeho politický kolega a súčasný šéf verejnoprávnej televízie Jacek Kursi ho kedysi označil za „rybu s charizmou želatíny, ktorej treba často meniť plienku“.

Dnes však mnohí považujú Ziobra za najvážnejšieho – a aj radikálnejšieho nástupcu Jaroslawa Kaczynského na čele PiS. Z jeho funkcie ministra spravodlivosti sa však pre Dudovo rozhodnutie nestane post superministra, ako jeho moc médiá pred odmietnutou novelou označili.

SkryťVypnúť reklamu

Dudovo rozhodnutie pravdepodobne dočasne rozhádže vzájomné vzťahy s vládnou stranou.

„No ak Kaczynski niečo rešpektuje, tak to je sila, takže keď opadne jeho počiatočný hnev, predpokladám, že ukáže, že spolupráca s Dudom je stále možná,“ hovorí politológ Stanley. Navyše PiS sa vzdať nemusí – aj v minulosti do parlamentu dostali sporné zákony v miernejšej podobe po tom, čo väčšina emócií aj protesty v uliciach opadli.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 707
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 234
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 341
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 159
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 007
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 580
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 482
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 2 305
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu