MOSKVA. Medzi klientov ruskej právničky Nataľje Veseľnickej, ktorá sa pred vlaňajšími prezidentskými voľbami v USA stretla so synom súčasného amerického prezidenta Donaldom Trumpom mladším, patrí aj ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB).
Informovala o tom v piatok agentúra Reuters na základe ruských súdnych spisov, ktoré mala k dispozícii.
Zo spisov vyplýva, že Veseľnická v rokoch 2005-2013 úspešne zastupovala FSB v spore o vlastníctvo lukratívnej nehnuteľnosti nachádzajúcej sa na severozápade Moskvy. Nič však nenasvedčuje tomu, že by Veseľnická niekedy bola zamestnankyňou ruskej vlády alebo niektorej z ruských tajných služieb, pričom aj ona sama tvrdí, že pre Kremeľ nikdy nepracovala.

Stretnutí sa zúčastnil Trumpov syn
Na otázky agentúry Reuters o svojej spolupráci s FSB Veseľnická neodpovedala. FSB na žiadosť agentúry o vyjadrenie nereagovala.
Skutočnosťou však zostáva, že administratíva bývalého prezidenta USA Baracka Obamu uvalila na FSB sankcie pre jej zasahovanie do amerických prezidentských volieb a súčasný predseda výboru amerického Senátu pre súdnictvo, republikánsky senátor Charles Grassley, vyslovil znepokojenie zo skutočnosti, že americké úrady vôbec povolili Veseľnickej vstup do USA.
Veseľnická sa v uplynulých dňoch ocitla v centre pozornosti médií pre svoje vlaňajšie stretnutie s viacerými blízkymi spolupracovníkmi Trumpa, ktorého cieľom údajne bolo poskytnúť im kompromitujúce informácie o vtedajšej Trumpovej súperke kandidujúcej za Demokratickú stranu Hillary Clintonovej.
Stretnutia sa zúčastnil Trumpov syn Donald Trump mladší, prezidentov poradca a zať Jared Kushner, ako aj vtedajší šéf jeho volebnej kampane Paul Manafort.

Žiadajú uchovanie písomností
Americký špeciálny prokurátor Robert Mueller požiadal v piatok Biely dom, aby uchoval všetky písomnosti zo stretnutia volebného tímu Donalda Trumpa s právničkou. Informovala o tom spravodajská televízia CNN.
Mueller zaslal Bielemu domu oficiálnu žiadosť, aby bolo uchované všetko, "o čom sa v priebehu predmetného stretnutia z júna 2016 hovorilo", ako aj "všetky rozhodnutia prijaté v súvislosti s nedávnymi odhaleniami týkajúcimi sa stretnutia z júna 2016", píše sa v žiadosti špeciálneho prokurátora.
Žiadosť o uchovanie dokumentov má široký záber a vzťahuje sa aj na krátke textové správy, e-maily, poznámky, odkazy z hlasových schránok a iné komunikačné materiály súvisiace s predmetným stretnutím, ako aj obdobím, ktoré po ňom nasledovalo.