VARŠAVA, BRATISLAVA. Poľský Senát odignoroval kritické hlasy a v sobotu skoro ráno schválil kontroverznú reformu súdnictva.
Po búrlivej 15-hodinovej debate napokon za reformu hlasovalo 55 senátorov, proti bolo len 23. Zostáva tak jediná prekážka - prezident Andrzej Duda. Má teraz tri možnosti. Buď zákon podpíše, alebo ho dá preskúmať Ústavným súdom, alebo ho parlamentu vráti bez podpisu.

Dudov hovorca uviedol, že líder v návrhu zákona vidí nedostatky. Lapinski však nepovedal, či ho prezident odmietne podpísať alebo či bude žiadať o názor ústavný súd. Duda má 21 dní na podpis dokumentu, až potom sa z neho stane zákon.
„V civilizovanom svete neexistuje precedens toho, čo tu robíte,“ reagoval počas debaty v Senáte poslanec opozičnej Občianskej platformy Rafal Trzaskowski. „Robíte to, aby ste dostali nepohodlných ľudí do väzenia,“ povedal.
Proti reforme sa búria aj bežní Poliaci. V celom Poľsku vyšlo uplynulé dva dni do ulíc vyše stotisíc ľudí a ďalšie masové demonštrácie sa očakávajú cez víkend.

Nepodľahneme, odkazuje Varšava
Európska únia sa Poľsku vyhráža odobratím hlasovacích práv, kurz zlotého sa oslabil a aktivisti chystajú ďalšie protesty pred Sejmom aj súdom. Aj tradičný spojenec Poliakov – Spojené štáty - vyjadrili veľké znepokojenie nad situáciou v justícii.
“Nepodľahneme tlaku. Nedáme sa zastrašiť od poľských alebo zahraničných obrancov záujmov elít.
„
Ani jeden z týchto bodov však poľskú vládu neobmäkčil. „Nepodľahneme tlaku. Nedáme sa zastrašiť od poľských alebo zahraničných obrancov záujmov elít,“ reagovala ešte vo štvrtok premiérka Beata Szydlová.
Poľská vláda tvrdí, že reforma justície je nutná, pretože na súdoch stále sedia ľudia z čias komunizmu. Poslanci chceli schválenie zákona tak urýchliť, že médiá teraz upozorňujú aj to, že zákon si odporuje – raz hovorí o nominácii piatich, inokedy troch sudcov.

Trikrát veto
Ešte vo štvrtok sa vyše 50-tisíc ľudí zhromaždilo aj pred prezidentským palácom. Duda, nominant vládnej strany Právo a spravodlivosť, je totiž poslednou nádejou protestujúcich. „Pán prezident, očakávame trikrát veto,“ povedal podľa webu tvn24.pl aj líder opozičnej Občianskej platformy Gregorz Schetyna.
Ľudia pred palácom, ale aj v mestách Vroclav či Poznaň vytvorili v uliciach nápis WETO.
Prezident Duda však už predtým sľúbil, že všetky tri sporné zákony podpíše, ak parlament spraví ústupky v predchádzajúcich zákonoch o súdoch. Ak to splní, jedinou brzdou pre PiS môže byť potrebná trojpätinová väčšina na nomináciu členov súdnej rady. Tú totiž strana samotná nemá.
Loading
...
Pohon na čarodejnice
Občianske iniciatívy sa nevzdávajú a kolo protestov sľubujú aj v ďalších dňoch. Chcú protestovať pred Senátom aj súdom.
„My budeme blokovať Sejm, niekto môže stáť mlčky pred najvyšším súdom. Nech každý príde, s kým môže, a zmobilizuje svoje okolie,“ vyzýva ľudí na protesty koordinátorka Komisie na obranu demokracie Katarzyna Mortonová.
Agentúra Reuters uvádza, že dianie v Poľsku je bojom o základné liberálne hodnoty Európskej únie a môže sa zmeniť na existenčný problém podobný brexitu.
Poľskí lídri si to vraj uvedomujú. Nie sú však bez podpory – kým Brusel poľskú vládu kritizuje, na stranu vlády Beaty Szydlovej sa postavilo Maďarsko. „Stojíme za Poľskom,“ napísal maďarský minister zahraničných vecí Peter Szijjartó, ktorý v minulosti kritiku Poľska aj Maďarska nazval „pohonom na čarodejnice“.