KOS. Turecké pobrežie a grécke ostrovy v Egejskom mori zasiahlo v piatok v noci zemetrasenie, ktoré si vyžiadalo najmenej dve obete. Otrasy zasiahli najmä dovolenkové rezorty na ostrove Kos a v tureckom meste Bodrum.
Slovenské ministerstvo zahraničných vecí zatiaľ nemá nahlásených žiadnych zranených Slovákov. Všetkých, ktorí sa pred cestou zaregistrovali cez formulár na stránke ministerstva, obvolali a zistili, že sú v poriadku. Informovala o tom agentúra SITA. Väčšina dovolenkárov na mieste zostáva.
Z Kosu aj z Turecka hlásia viac ako dvesto zranených.
Obete sú z Turecka a zo Švédska
"Budova sa triasla ako želatína," hovorí podľa denníku Guardian britský turista Kristian Stevens. "Keď sme si uvedomili, že to je zemetrasenie, okamžite sme sa snažili dostať von, mysleli sme si, že sa budova okolo nás zrúti," opisuje ďalšia turistka Sophie Wildeová, ktorá bola na tureckom pobreží.
Češka žijúca na Kose a delegátka cestovnej kancelárie Fischer Linda Koulias hovorí, že všetci klienti a občania Česka a Slovenska by mali byť v poriadku. "Obeťami boli turisti, na ktorých spadla jedna z historických budov, nemám správu o zranených Slovákoch či Čechoch," hovorí pre SME. Podľa denníku Guardian sú obeťami občania Turecka a Švédska.
"Ľudia boli asi od 1:50 vonku z izieb a každý z hotelov kontroloval spôsobené škody na izbách. Zasiahlo to najmä hlavné mesto Kos, prišla aj prílivová vlna tsunami a vyvrhla ľahšie lode na breh a zničila prístav. Tiež sú zničené niektoré historické budovy v centre mesta Kos a silno poškodená je ulica Bar Street," opisuje Češka. Mimo mesta sú však lokality bez poškodenia.
Situácia bola podľa nej nepríjemná, no verí, že sa postupne všetko upokojí.

Slováci pokračujú v dovolenke
Zemetrasenie s magnitúdom 6,5, ktoré oblasť zasiahlo okolo 1:30 miestneho času (0:30 stredoeurópskeho letného času), malo hypocentrum asi desať kilometrov južne od tureckého mesta Bodrum a 16 kilometrov severovýchodne od ostrova Kos.
Sprevádzalo ho aj niekoľko následných otrasov.
Zemetrasenie zobudilo aj delegátku cestovnej kancelárie Aeolus Lenku Hucíkovú, ktorá žije v hlavnom meste Kos. "Vybehla som von, aj majiteľ apartmánov nám to odporučil," hovorí pre SME. Mimo hlavného mesta vraj klienti škody nezaznamenali.
"Klientov poslali čakať k bazénom, niektorí boli vystrašení, ale nikomu sa nič nestalo," hovorí Hucíková. Kým niektorí klienti čakali na letisku na odvoz do Atén či Solúnu, iní vrátane Slovákov pokračujú v dovolenke. Situácia podľa Hucíkovej nie je až tak vážna a škody sú len v hlavnom meste.
Podľa miestnych úradov sú poškodené najmä staršie budovy na ostrove Kos, ktoré postavili pred zavedením bezpečnostných predpisov súvisiacich so zemetraseniami. V miestnej nemocnici sa pri zemetrasení objavili pukliny, pacientov preto ošetrovali na záhrade.
Množstvo ľudí po otrasoch zostalo spať vonku na terasách hotelov či na plážach. Fungovanie ostrova sa postupne dostáva do normálu.
Loading
...
Zrušili lety aj trajekty
Kos aj turecké pobrežie teraz zažívajú hlavnú turistickú sezónu. Úrady vyzvali ľudí, aby sa vyhýbali starším budovám aj plážam a aby sa pripravili na noc strávenú von. Otrasy tiež vyvolali malú vlnu tsunami a odpad na niektorých miestach zaplavil ulice.
"Na Kose už nie je veľa starých budov. Takmer všetky budovy na ostrove boli vybudované podľa nových pravidiel, aby vydržali otrasy," povedal podľa denníka The Telegraph starosta Kosu Giorgos Kyritsis.
Turistov v miestnom bare zranila spadnutá stena. Po zemetrasení boli zrušené niektoré lety aj trajekty na Kos.
Otrasy bolo podľa svedkov cítiť až na ostrove Rodos.
Loading
...
Loading
...
V okolí nezostal uväznený nikto
Záchranári na gréckom ostrove Kos neskôr oznámili, že škody vznikli len v hlavnom meste ostrova.
Šéf požiarnej a záchrannej služby Stephanos Kolokuris uviedol, že pátranie v desiatkach dedín a na ďalších miestach na ostrove ukázalo, že v domoch nezostali uväznení žiadni obyvatelia.
"Záchranné práce vykonávame v hlavnom meste Kos a zostaneme tam," povedal Kolokuris. "Uskutočnili sme veľmi rozsiahle pátranie v ostatných oblastiach ostrova, kde žijú ľudia, a našťastie, nenašli sme tam žiaden vážny problém," dodal.
Európska únia ponúkla Grécku núdzové vybavenie, personál a satelitné snímky na pomoc pri odstraňovaní následkov zemetrasenia.
Komisár EÚ pre humanitárnu pomoc Christos Stylianides vyjadril krajine sústrasť a uviedol, že "EÚ ponúka po zemetrasení plnú podporu".