VARŠAVA. Slobodné súdy, chceme veto či sloboda, rovnosť a demokracia. Aj tieto heslá kričali vo štvrtok večer vo Varšave tisíce ľudí pred prezidentským palácom a neskôr aj pred poľským parlamentom. V celom Poľsku vyšlo do ulíc vyše stotisíc ľudí.
Poľský parlament totiž vo štvrtok schválil kontroverzný zákon o reorganizácii najvyššieho súdu. Reforma justície podľa odporcov ruší v Poľsku deľbu moci a odovzdáva všetky súdy do rúk vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS).

Nový zákon umožňuje prepustenie všetkých sudcov najvyššieho súdu s výnimkou tých, ktorých označí na odporúčanie ministra spravodlivosti prezident Andrzej Duda. Ten je nominantom vládnej strany. Nových členov by menovala súdna rada, ktorej väčšinu tiež menuje parlament.
Práve zmeny v súdnej rade tento týždeň parlament tiež schválil. Aj keď prezident návrh vetoval, od parlamentu žiada len menšie ústupky.
Podľa denníka Gazeta Wyborcza pre prijatie zákona o najvyššom súde hlasovalo v 460-člennom Sejme 235 poslancov, proti bolo 192 poslancov a 23 sa zdržalo.
Poľské médiá hneď po schválení zákona vyzvali na masové protesty po celom Poľsku.
Loading
...

Súdy stratia nezávislosť
PiS a justícia
- v decembri 2015 vládna strana odmietla vymenovať do Ústavného súdu sudcov nominovaných predchádzajúcou vládou; rozhodnutie paralyzovali funkčnosť súdu,
- minulý týždeň schválil parlament novelu zákona o súdnej rade - väčšinu členov bude vyberať parlament, vymeniť môžu aj šéfov okresných, krajských a odvolacích súdov,
- prezident Duda odmietol zákon podpísať, žiadal mierne úpravy,
- štvrtková novela mení fungovanie najvyššieho súdu - všetci členovia môžu skončiť, zostávajúcich vyberie prezident, nových členov zase vymenuje súdna rada.
Vo Varšave aj v iných mestách sa konali masové protesty. Varšavská radnica odhadla účasť na 50-tisíc ľudí, mnohí sa od prezidentského palácu presunuli k budove Sejmu.
"Preč s Káčerom, diktátorom," skandovali ľudia v narážke na lídra PiS Jaroslawa Kaczyňského.
Skupina demonštrantov vytvorila v uliciach nápis WETO, aby apelovali na prezidenta Dudu.
Ten však už predtým avizoval, že sporný zákon vetovať nebude, ak parlament prijme jeho výhrady k prechádzajúcemu zákonu o súdnej rade.
"Vyjdite do ulíc, paralyzujte mesto. Drvivá väčšina je jediným spôsobom, ako poraziť Kaczyňského," napísal aj liberálny denník Gazeta Wyborcza.
Na ulici Nowy Swiat rozdávali aj noviny s výzvou "Sloboda, rovnosť, demokracia".
Demonštrácie trvali do neskorej noci - niektorí protestujúci skandovali pri oknách kancelárií senátorov v Sejme, viacerí sa presunuli okolo jednej v noci pred budovu najvyššieho súdu.
Premiérka Beata Szydlová protesty odsúdila. "Opozícia dnes ukázala svoju pravú tvár - anarchiu, agresivitu a provokáciu namiesto diskusie," napísala na Twitteri.
Jeden z kritikov vlády jej odpovedal: "To vy ste zavraždili demokraciu. Ste obyčajní gangstri, ktorí skončia vo väzení," napísal Bartosz Szwejkowski.
Szydlová neskôr v televíznom prejave potvrdila, že vláda neustúpi nátlaku "od poľských alebo zahraničných obrancov záujmov elít". Jej výroky zrejme odkazujú na varovania zo strany Európskej únie, že dôsledkom prijatia kontroverznej právnej normy by mohlo byť rozhodnutie Bruselu odňať Poľsku jeho hlasovacie práva v EÚ, uvádza agentúra AP.
Loading
...
Podriadení jednej strane
Líder strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczyňski tvrdí, že justičný systém v Poľsku je zastaraný a ľudí z komunistických čias je potrebné vymeniť. Kritici reformy však tvrdia, že ide o úplné ovládnutie súdnej moci.
Poľská vláda pritom kroky proti justícii vykonáva odkedy sa dostala k moci. Ešte v decembri 2015 paralyzovala Ústavný súd, keď odmietla nových sudcov, ktorých vymenovala predchádzajúca vláda. Vládna strana tiež vymenila šéfov verejnoprávnych médií či bezpečnostných agentúr.
Tentokrát návrh zákona opäť kritizovala nielen opozícia, ale aj Európska komisia. Poľský parlament pritom zamietol všetkých približne 1300 pripomienok, ktoré k návrhu zákona predložili poslanci opozície.
"Podriadenie súdov jednej vládnucej strane tak, ako to navrhuje PiS, zhorší už aj tak napäté názory na poľskú demokraciu," reagoval na prijatý zákon šéf Európskej rady a bývalý líder opozičnej Občianskej platformy Donald Tusk.
Zákon zatiaľ prešiel len dolnou komorou parlamentu, no aj v tej hornej má PiS väčšinu. Európska komisia sa Varšave vyhráža, že proti Poľsku začne konanie za narúšanie demokracie.
Loading
...
