RÍM, BRATISLAVA. Opití turisti zaspávajú na lavičkách, na verejnosti nechávajú odpadky a po meste sa prechádzajú len v plavkách. Chorvátsky ostrov Hvar sa dostal do pozornosti médií po tom, čo zaviedol pokuty až do výšky 700 eur pre tých, ktorí na verejnosti pijú alebo spia. Päťsto až šesťsto eur môžu však zaplatiť aj tí, ktorí chodia po historickom centre mesta v plavkách či bez tričiek.
Aj keď tento zákaz si vyslúžil veľkú pozornosť verejnosti, je to len zlomok pokút, ktoré vám hrozia v zahraničných letoviskách. Turisti si v lete musia dávať pozor na volejbal, uteráky na pláži, ale aj osvieženie sa vo fontáne. Pozrite si prehľad pokút, ktoré vám hrozia v Taliansku, Španielsku, Chorvátsku či Grécku.

Taliansko – bez osvieženia
Vysoké teploty lákajú každý rok desiatky turistov, aby sa osviežili v niektorej z fontán v Ríme. Nemusí sa to však oplatiť. Niekoľko ľudí ročne polícia zadrží po tom, čo sa v slávnej fontáne di Trevi snažia napodobniť herečku Anitu Ekbergovú z filmu La Dolce Vita. Dvaja turisti z Kalifornie museli minulý rok zaplatiť za osviežovanie vo fontáne 450 eur.
Začiatkom júna podpísala starostka Ríma Virginia Raggiová vyhlášku na ochranu štyridsiatich historických fontán. Vo fontánach je teraz zakázané kúpať sa, sedieť na nich, liezť, umývať sa v nich, umývať tam zvieratá či oblečenie. Nemôže sa vedľa nich ani jesť či piť alkohol. V niektorých prípadoch je obmedzené aj hádzanie mincí. Za porušenie predpisov vám hrozí pokuta od 40 do 240 eur, pokuty platia počas letnej sezóny až do konca októbra.
Kúpanie je zakázané napríklad aj v benátskych kanáloch.
Rím obmedzuje aj verejnú konzumáciu alkoholu – po desiatej večer nie je povolené piť alkohol zo sklenených fliaš, po polnoci je konzumácia alkoholu na verejnosti zakázaná úplne. Pokuta je až do výšky 150 eur.

Schody namáčajú, nechcú hlučné sandále
“Nemáme nič proti turistom. No narastá počet ľudí, ktorí nerešpektujú naše kultúrne dedičstvo, ktorí sedia na schodoch kostola, jedia jedlo a nechávajú tam odpadky.
„
Viaceré opatrenia v talianskych mestách sa turistom nepáčia. Magistrát vo Florencii začal napríklad polievať schody a chodníky pred historickými pamiatkami vodou, aby si na ne nemohli turisti sadnúť a jesť tam.
„Nemáme nič proti turistom. No narastá počet ľudí, ktorí nerešpektujú naše kultúrne dedičstvo, ktorí sedia na schodoch kostola, jedia jedlo a nechávajú tam odpadky,“ hovorí pre denník Guardian starosta Florencie Dario Nardella.
Na niektorých plážach v Toskánsku, ale aj na Sardínii je od minulého roka zakázané rezervovať si miesto na pláži. Desiatky turistov zavčasu ráno obsadzovali miesta na ležadlách alebo si na pláži rozložili uteráky a vrátili sa až neskôr. Pobrežná stráž začala takého správanie pokutovať sumou 200 eur. V auguste 2016 napríklad v Livorne skonfiškovali 37 ležadiel, 30 dáždnikov a niekoľko uterákov.