Londýn 11. januára (TASR) - Definitívnu podobu medzinárodných mierových jednotiek pre Afganistan, ktoré povedú britskí vojaci, a s ktorou vo štvrtok oboznámil parlament v Londýne britský minister obrany Geoff Hoon, dnes rozoberajú viaceré londýnske denníky.
Komentátor Daily Telegraphu Charles Moore sa domnieva, že Británia má najlepšiu pozíciu na to, aby medzinárodné jednotky viedla - z časti preto, že britská armáda má výnimočné skúsenosti zo Severného Írska, kde boli jej vojaci rovnako ako v Kábule vystavení mimoriadnemu nebezpečenstvu a súčasne dokázali vychádzať s miestnymi obyvateľmi.
Podľa Daily Telegraphu sa však príslušníci britskej armády môžu stať v Afganistane obeťami vlastnej popularity. Nie je totiž vylúčené, že ich trojmesačná misia bude na žiadosť Afgancov predĺžená.
Londýnske noviny sa dnes venujú aj preprave afganských zajatcov, členov Talibanu a bojovníkov teroristickej organizácie al-Káida, na americkú vojenskú základňu na Kube. Independent píše, že medzi zajatcami sú aj traja britskí moslimovia, korí bojovali na strane Talibanu, a ktorých zajali jednotky Severnej aliancie a odovzdali Američanom zrejme bez vedomia britského veľvyslanectva v Kábule.
Independent cituje predstaviteľov Červeného kríža, podľa ktorých medzi afganskou vládou a USA neexistuje zmluva o vydávaní zajatcov, takže ich preprava je vraj technicky nezákonná.
Aj Times poznamenávajú, že postavenie zajatcov a vznesené obvinenia sú tak trochu nejasné. Odborníci na vojenské právo, na ktorých sa denník odvoláva, sa domnievajú, že USA si zvolili kubánsku základňu zámerne - zajatci tak nemôžu požadovať ochranu podľa amerického práva, ani sa odvolať proti svojmu zadržiavaniu k americkému federálnemu súdu.