VARŠAVA, BRATISLAVA. Mateusz Kijowski mohol byť symbolom boja za demokraciu v Poľsku. Z obyčajného programátora sa stal líder najväčších protestov za posledné roky. Politika ho predtým nezaujímala, no nástup vlády Beaty Szydlovej ho znepokojoval.
Minulý rok dostal do ulíc státisíce ľudí, ktorí protestovali proti zmenám na ústavnom súde aj v médiách.
Úspešný príbeh jeho Komisie na obranu demokracie (KOD) sa však takmer skončil fiaskom – vyšlo najavo, že KOD musí platiť za účty práve jeho IT firme. Bojovník proti korupcii tak musel z čela hnutia odstúpiť.
Po pár mesiacoch sa do Varšavy opäť masívne protesty vracajú – teraz ešte proti vážnejšiemu ovládnutiu súdnictva. S novými tvárami, ale aj s opozičnými politikmi, ktorí tvrdia, že sú pripravení zjednotiť sa. Odpor voči vláde strany Právo a spravodlivosť (PiS) im však na zjednotenie stačiť nemusí.

Gorila 2.0?
Konflikty v rámci protestného hnutia môžu pripomínať slovenské protesty proti kauze Gorila. Keď Kijowski z vedenia odišiel, protesty stratili na intenzite a dôvera v KOD poklesla.
Minulý týždeň sa však situácia zmenila – poľský parlament náhle presadil zákon, podľa ktorého väčšinu členov súdnej rady aj šéfov väčšiny súdov vyberie vláda. Prvé protesty boli aspoň čiastočne úspešné - prezident Andrzej Duda sporné zákony odmietol a navrhol vlastnú reformu súdnictva.
Ak mu však jeho miernejší zákon prejde, je ochotný podpísať kritizované ovládnutie Najvyššieho súdu, o ktorom sa v parlamente teraz ešte len rokuje.
Nielen občianske iniciatívy, ale aj opozičné strany sa zhodli na spoločnej sérii protestov pred najvyšším súdom
Volebné prieskumy
- PiS - 35,4 %
- Občianska platforma - 21,9 %
- Kukiz'15 - 8,6 %
- Nowoczesna - 7,5 %
- SLD - 5,9 %
- PSL - 4,0 %
- nerozhodnutí - 11,2 %
Najväčšie strany - priemer posledných mesiacov vrátane nerozhodnutých voličov, podľa webu ewybory.eu.
„Snažíme sa spolupracovať a vybudovať nejakú koalíciu,“ hovorí pre SME koordinátorka protestov KOD Katarzyna Mortoňová. KOD totiž zatienila aj skupina Obyvatelia Poľskej republiky, ktorá sa snaží ešte tvrdšie vláde ukázať, že jej kroky sú nedemokratické. Na chybách svojej konkurencie sa poučila a hneď od začiatku transparentne dokladuje všetky príjmy od ľudí.
Aj keď podľa Mortoňovej kedysi považovali hnutie za radikálnejšie, teraz s nimi dokážu spolupracovať. K protestom sa pridalo aj hnutie, ktoré organizovalo protesty proti prísnejším zákonom o potratoch, takzvaný čierny protest.
Debatovaná reforma však zjednocuje aj poľské opozičné strany.