WASHINGTON, BRATISLAVA. Nebol to múr na hranici s Mexikom ani ukončenie vojny v Sýrii či zlepšenie vzťahov s Ruskom. Hlavnou témou kampane pred americkými prezidentskými voľbami bola v skutočnosti obamacare, najdôležitejšia reforma, ktorá zostala po prezidentovi Barackovi Obamovi.
Proti jeho podobe zdravotníckeho systému nebrojil len Donald Trump, ale aj všetci jeho súperi v republikánskych primárkach.
Súčasný šéf Bieleho domu však, aspoň nateraz, boj proti obamacare prehral. Po tom, ako ďalší dvaja republikáni odmietli zahlasovať za Trumpovu novú zdravotnícku reformu, obamacare zostáva v platnosti. V Senáte, kde má Republikánska strana väčšinu, nie je dosť hlasov na pretlačenie „trumpcare“.

Štyria rebeli
Spoločný republikánsky návrh prešiel dolnou komorou Kongresu, Snemovňou reprezentantov ešte v máji. Potvrdiť ju mal Senát.
Proti sa však postavili nečakane až štyria republikánski senátori. Strana má v stočlennej hornej komore Kongresu väčšinu dvoch hlasov. Demokrati, ktorých je tam 46 (zvyšní dvaja poslanci sú nezávislí), všetci rušenie obamacare odmietajú.
Podľa analytikov za tým netreba hľadať odpor proti Trumpovi. Veľká politika je totiž pre senátorov často menej dôležitá ako tá domáca v ich vlastných štátoch.
Každý zo štvorice rebelov mal na odmietnutie „trumpcare“ iný dôvod.