PRAHA, Parlamentné voľby v Česku by aj v júli 2017 priniesli víťazstvo hnutia ANO podnikateľa slovenského pôvodu Andreja Babiša.
Z výskumu agentúry Phoenix Research vyplýva, že by získalo 25,3 percenta, čo je takmer o tri percentá viac než v období, keď ho odvolali z vlády.
ČSSD s odstupom
S výrazným odstupom dosiahla druhú najvyššiu podporu ČSSD, reprezentovaná novým volebným lídrom Lubomírom Zaorálkom. Teraz by ju volilo 12 percent respondentov. Oproti predchádzajúcemu prieskumu došlo však k ďalšiemu poklesu obľúbenosti sociálnej demokracie.
O bronzovú priečku sa v letných preferenciách delí s komunistami nedávno vzniknutá volebná koalícia ľudovcov z KDU-ČSL so Starostami a nezávislými (STAN). Koalícii aj KSČM v júli vyjadrilo sympatie 10,5 percenta voličov.
Pre koalíciu, ktorej sa taktiež hovorí "lidostan", to znamená, že by prekročila desaťpercentnú hranicu nutnú pre volebnú dvojkoalíciu a dostala by sa do Snemovne.
Iné, skôr zverejnené volebné modely, to spochybňovali, pripomína internetový server iDNES.cz.
ODS kandidujúca s podporou Súkromníkov by podľa prieskumu získala 8,6 percenta a do Snemovne by sa dostala aj TOP 09 Miroslava Kalouska s 5,4 percentami.
Pri ďalších stranách je aktuálna šanca na zisk poslaneckých mandátov hypotetická, nie však vylúčená. Najbližšie sú Piráti so štyrmi percentami preferencií. Rovnakú podporu má i strana Sloboda a priama demokracia Tomia Okamuru.

Koniec koalície
Koalícia kresťanských demokratov z KDU-ČSL a hnutia STAN bude však zrejme už čoskoro minulosťou.
Vedenie KDU-ČSL vyzvalo v utorok STAN na zmenu súčasnej podoby spolupráce, a to na vstup na kandidátku strany namiesto volebnej koalície. Ďalšie aspekty dvojstrannej spolupráce by sa nezmenili, informovali české médiá.
Z radov predstaviteľov KDU-ČSL sa už dlhší čas ozývali obavy z rizika, akým bolo pre ľudovcov prekročenie desaťpercentnej hranice pre vstup do parlamentu v prípade volebnej koalície so STAN.

Predvolebná munícia
Kritikom poskytovali "muníciu" výsledky prieskumov verejnej mienky. Tie až na výnimky neavizovali potrebný desaťpercentný zisk pri súčte preferencií pre oba subjekty, za to však jasne viac ako päť percent pre KDU-ČSL. To je v prípade samostatnej kandidatúry politického subjektu dostatočný zisk pre vstup do parlamentu.
Líder STAN Petr Gazdík pre internetový server iDNES.cz uviedol: "My to rozhodnutie (KDU-ČSL) rešpektujeme". O ďalšom postupe hnutia rozhodne jeho celoštátny výbor v utorok na budúci týždeň. Tento variant bol doteraz pre STAN neprijateľný.
Predseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek v zdôvodnení postupu svojej strany zdôraznil, že nechcú riskovať vládu jednej strany a stavili preto radšej na istotu.