DONECK. Proruskí radikáli zo samozvaných východoukrajinských ľudových republík vyhlásili v utorok štát Malorusko, ku ktorému pričlenili 19 ukrajinských regiónov.
Oznámila to ruská agentúra TASS. Súčasťou Maloruska majú byť ukrajinské oblasti od západnej Ľvovskej až po Donbas na východe s tým, že Kyjev má byť len kultúrnym centrom.
Ruské médiá s odvolaním sa na zdroje v Kremli informovali, že ruské vedenie nemá nič spoločné s touto iniciatívou.
Hlavným mestom nového "federálneho štátu", ktorého ústava sa vraj chystá, má byť Doneck. "Ústavný akt" separatistov má zastaviť občiansku vojnu a vylúčiť ďalšie obete.
Loading
...
Názov Ukrajina sa zdiskreditoval
"My, zástupcovia bývalých ukrajinských regiónov, oznamujeme vytvorenie nového štátu, ktorý je právnym nástupcom Ukrajiny. Súhlasíme s tým, že nový štát ponesie názov Malorusko, pretože sám názov Ukrajina sa zdiskreditoval," citovala ruská agentúra z "ústavného aktu" povstalcov.
Na zhromaždení v Donecku ho prečítal úradujúci podpredseda doneckej "vlády" Alexander Timofejev.
Rozhodnutie separatistov vraj nie je v rozpore s minskými mierovými dohodami, má zastaviť občiansku vojnu a vylúčiť ďalšie obete.
Nový útvar je nástupníckym štátom Ukrajiny, uviedol šéf doneckých radikálov Alexandr Zacharčenko. V Malorusku bude podľa neho dva roky vyhlásený výnimočný stav, v rámci ktorého bude platiť zákaz činnosti politických strán.

Vlajka zakladateľa kozákov
Vlajkou nového štátu sa má stať prápor Bohdana Chmelnického, zakladateľa prvého štátu kozákov, ktorý sa podľa ruských dejín snažil zjednotiť Ukrajinu s Ruskom.
Hovorca ukrajinského prezidenta Petra Porošenka v reakcii na utorkový krok separatistov uviedol, že Ukrajina obnoví zvrchovanosť nad celým svojím územím.
"Ukrajina obnoví svoju zvrchovanosť na Donbase aj Kryme," napísal na twitteri hovorca Svjatoslav Ceholko.
Nemecká vláda považuje plán na vytvorenie Maloruska za "absolútne neprijateľný". Podľa korešpondenta agentúry Ukrinform spolková vláda tento krok odsúdila a očakáva, že aj "Rusko okamžite tento krok odsúdi a nebude mu vyjadrovať rešpekt, pochopenie a uznanie".
"Postoj nemeckej vlády je jasný: riešenie konfliktu na Ukrajine a v okolí možno nájsť iba prostredníctvom rokovaní. Hovoríme o implementácii minských dohôd, na čom sa dohodli Rusko, Ruskom podporovaní separatisti a Ukrajina," vyhlásila nemecká vláda.
Ľudsky ich chápe
Predseda výboru ruskej Štátnej dumy pre záležitosti postsovietskeho priestoru Leonid Kalašnikov v prvej reakcii vyhlásil, že krok povstalcov možno "ľudsky pochopiť".
Separatisti by však mali byť "v podobných záležitostiach ostražitejší". "Ako šéf výboru to podporiť nemôžem. Ako človek, komunista a poslanec už dávno Rusko vyzývam, aby tieto štáty (ľudovej republiky) uznalo," povedal Kalašnikov.
“Názov Ukrajina sa zdiskreditoval.
„
Názov Malorusko, či Malá Rus, sa pre Ukrajinu po stáročia hojne používal v Rusku a často v ruskom prostredí zaznieva dodnes.
Podľa jazykových expertov ide skôr o imperiálny archaizmus z čias cárskeho obdobia.
Separatisti v Donecku a Luhansku však od povstania v roku 2014 používajú pojmy Malorusko alebo Novorusko pre regióny, ktoré si nárokujú. V lete roku 2014 požadovala premenovanie Ukrajiny na Malorusko Ľudovodemokratická strana ruského nacionalistu Vladimira Žirinovského.

S Luhanskom sa o tom nik nebavil
"Zacharčenkovo vyhlásenie z dnešného rána o Malorusku je jeho osobnou iniciatívou. Moskva sa o tom dozvedela z médií. Stále sme viazaní minskými dohodami," uviedol podľa agentúry TASS Dmitrij Peskov, hovorca ruského prezidenta Vladimira Putina.
Podľa TASS Zacharčenkov plán nepodporila ani susedná samozvaná Luhanská ľudová republika (LĽR). "Myslíme si, že je dôležité zostať zaviazaný minským dohodám a naďalej žiadať od Ukrajiny to isté," uviedol najvyšší predstaviteľ LĽR Igor Plotnickij.
Schôdzka o vyhlásení Maloruska sa konala bez účasti delegácie luhanských separatistov.
"Luhanská ľudová republika nevyslala svojich oficiálnych delegátov do Donecka, aby sa tam zúčastnili na zasadnutí predstaviteľov regiónov Ukrajiny," uviedol predstaviteľ vlády LĽR Vladimir Degťarenko. .
Podľa jeho slov LĽR ani nebola informovaná o zámere uskutočniť spomínané stretnutie v Donecku. "S nami sa na tom nedohovárali," dodal.