MOSKVA. Ruský Najvyšší súd zamietol v pondelok odvolanie Jehovových svedkov voči zákazu ich činnosti v krajine. Informovala o tom agentúra RIA Novosti.
Jehovovi svedkovia sa teraz mienia obrátiť na Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) v Štrasburgu. "Ešte nie sme na konci," povedal ich právnik Viktor Ženkov podľa agentúry Interfax.

Rusko Jehovových svedkov zakazuje
Ministerstvo spravodlivosti v marci pozastavilo činnosť Jehovových svedkov a požiadalo najvyšší súd, aby zastavil ich aktivity.
Najvyšší súd 20. apríla vyhovel žiadosti rezortu a zakázal činnosť Jehovových svedkov, pričom označil túto náboženskú komunitu za extrémistickú organizáciu, nariadil skonfiškovanie jej majetku a zatvorenie jej 395 lokálnych pobočiek.
Jehovových svedkov už v januári vyhlásil za extrémistickú organizáciu moskovský mestský súd. V Rusku predtým zatvorili osem lokálnych pobočiek tejto skupiny na základe tvrdenia o šírení extrémizmu.
Kritika z Bruselu
Európska únia skritizovala ruský zákaz a trvá na tom, že každý musí mať možnosť voľne praktizovať svoje náboženstvo.
Podľa európskej dvadsaťosmičky musí byť však "Jehovovým svedkom, tak ako iným náboženským skupinám, umožnené pokojne využívať právo na zhromažďovanie sa bez vonkajšieho zasahovania." Ako dodáva, Rusko k tomu zaväzuje jeho ústava i medzinárodné dohody.
Jehovovi svedkovia majú v Ruskej federácii podľa vlastného vyjadrenia 170-tisíc stúpencov.
Skupina sa počas uplynulého roka dostala pod narastajúci tlak vrátane zákazu distribúcie literatúry, ktorým dochádzalo k porušovaniu ruských protiextrémistických zákonov, tvrdia príslušné úrady.
Ministerstvo spravodlivosti vyhlásilo, že Jehovovi svedkovia "predstavujú hrozbu pre práva občanov, verejný poriadok a bezpečnosť".

Náboženské skupiny na muške úradov
Jehovovi svedkovia sú však iba jednou z viacerých náboženských skupín, ktoré sa v uplynulých rokoch dostali do pozornosti ruských orgánov.
Opatrenie známe ako Jarovej zákon (nazvaný podľa jednej z jeho autoriek, poslankyne Štátnej dumy Iriny Jarovej), ktoré vstúpilo do platnosti minulý rok, sprísňuje obmedzenia týkajúce sa aktivít náboženských skupín, a to najmä menších denominácií ako mormóni a niekoľkých protestantských siekt.
Vzhľadom na postup úradov voči Jehovovým svedkom ESĽP Rusko viackrát odsúdil na zaplatenie odškodného a Moskvu upozornil, že tým porušuje základné práva, ako sú sloboda vierovyznania, prejavu a združovania.