ŠEN-JANG. Čína v piatok ráno odmietla kritiku zahraničia v súvislosti so zaobchádzaním s väzneným disidentom a laureátom Nobelovej ceny za mier Liouom Siao-poom, ktorý vo štvrtok zomrel vo veku 61 rokov na zlyhanie orgánov.
Cudzie krajiny "nie sú v pozícii, aby si mohli dovoliť nepatričné poznámky", vyhlásilo v piatok ráno čínske ministerstvo zahraničných vecí a dodalo, že ide o čisto domácu záležitosť.

Úmrtiu Lioua Siao-poa prechádzala roztržka medzi čínskymi úradmi a disidentovou rodinou, ktorá Peking prosila, aby tomuto známemu vysokoškolskému profesorovi a literárnemu kritikovi umožnili podstúpiť liečbu v zahraničí. Čína tvrdila, že jeho stav už prevoz do zahraničia neumožňuje a navyše v Číne je mu k dispozícii najlepšia možná zdravotná starostlivosť.

V sobotu vážne chorého disidenta navštívili dvaja lekári zo Západu, ktorí potvrdili, že je v pokročilom štádiu rakoviny pečene, ale vyslovili presvedčenie, že je na prevoz do zahraničia dostatočne silný. Peking na umožnenie jeho liečby v zahraničí vyzývala aj nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorá vyhlásila, že by tým čínske vedenie vyslalo "signál ľudskosti".
Zrejme najznámejší čínsky politický väzeň Liou Siao-po, známy obhajobou ľudských práv a demokracie, skončil vo väzení po tom, ako ho v roku 2009 obvinili z podnecovania k rozvracaniu štátnej moci. Súd mu vymeral trest odňatia slobody vo výške 11 rokov. Rok na to získal Nobelovu cenu za mier.