PEKING, BRATISLAVA. Demokraciu nežiadal násilím, ale trval na nej. S dôstojnosťou, pokojne a neustále. Za to skončil vo väzení, z ktorého sa dostal až krátko pred smrťou, keď už bolo jasné, že s rakovinou dlho žiť nebude.
Liou Siao-po nepatrí na Západe medzi preslávené mená ako dalajláma, ale kto sa zaujíma o demokratické hnutia v Číne, musel o ňom počuť. Podobne ako Andrej Sacharov či Nelson Mandela aj on bol roky vo väzení, lebo žiadal koniec totality, a dostal za to Nobelovu cenu za mier.

Nemohli ho operovať
Zomrel vo štvrtok vo veku 61 rokov. Spôsob, ako s ním Čína zaobchádzala, vyvoláva pocit, že možno mohol prežiť. „Nemohli ho operovať, nemohli robiť rádioterapiu ani chemoterapiu,“ hovorí v krátkom odkaze Liouova manželka Liou Sia. Aj tá trpela za manžela. Aby nemohla hovoriť o jeho osude, čínsky režim ju držal v domácom väzení.
V posledných dňoch sa dokonca Spojené štáty aj Taiwan ponúkli, že sa pokúsia disidentovi v posledných dňoch života pomôcť, no čínske orgány odkázali, že nie je zdravotne spôsobilý na presun. A tak Liou zomrel vo svojej vlasti tak, ako väčšinu života aj žil - pod dohľadom čínskych bezpečnostných zložiek.
Liou bol literárnym kritikom, ktorý sa už v 80. rokoch, keď sa Čína otvárala, vyjadroval proti režimu. Nestačilo mu otvoriť ekonomiku, žiadal demokraciu. Zúčastnil sa aj na študentských protestoch, ktoré vláda v roku 1989 brutálne potlačila na pekinskom Námestí nebeského pokoja. Zomreli tam tisíce ľudí, no bez Lioua ich mohlo byť viac.