Oznámili ste kandidatúru na prezidenta, na to potrebujete získať 50-tisíc podpisov. Ako ste na tom?
„Zbieranie podpisov kombinujeme s výjazdovou kampaňou, takže chodím po mestách v Českej republike, kde máme stánky.
Pri nich trávim dosť času, stretávam sa s ľuďmi a touto formou nám pribúdajú podpisy. Máme aj asi tristo ďalších miest, kde sa môžem uchádzať o podporu kandidatúry, v každom väčšom meste máme minimálne jedno. V súčasnosti máme asi tridsaťtisíc podpisov.“
Jiří Drahoš (68)
- Je fyzikálny chemik, je zapísaný pod štrnástimi patentmi, vydal viac ako 60 článkov v medzinárodných periodikách. V rokoch 2009 až 2017 viedol Akadémiu vied ČR. Prezidentskú kandidatúru oznámil ako nezávislý kandidát v marci v domovskej obci Jablunkov v severovýchodnom cípe Česka. Nedávny prieskum ukázal, že v druhom kole prezidentskej voľby by porazil súčasnú hlavu štátu Miloša Zemana.
Doteraz ste sa angažovali najmä vo vedeckom prostredí, spoznávajú vás ľudia ako kandidáta na prezidenta?
„Keď som v marci vyhlásil kandidatúru, poznala ma najmä akademická obec. Aj podľa našich prieskumov sa však výrazne zvyšuje počet ľudí, ktorí ma poznajú. To je aj zmysel tej kampane.“
Roky ste pôsobili v akadémii vied, mohli by ste už ísť do dôchodku. Prečo ste sa pustili do prezidentskej kampane?
„Rozhodnutie kandidovať sa nerodilo ľahko. Osem rokov som viedol akadémiu vied a to je do značnej miery politická funkcia.
Akadémia vied má vlastnú rozpočtovú kapitolu, jej šéf je na úrovni ministra, len nemusí chodiť na zasadnutia vlády. Žil som teda nielen vedou, ale aj politickými kontaktmi, len v tejto funkcii som pracoval s piatimi premiérmi. Skúseností mám dosť.
Keď sa na mňa začali obracať ľudia, či nechcem zvážiť kandidatúru na prezidenta Českej republiky, začal som to brať čoraz vážnejšie a nakoniec som sa musel po porade s najužšou rodinou rozhodnúť ja. A išiel som do toho.“

Kandidujete ako nezávislý, prezident je pritom politická funkcia, nebolo by lepšie ísť do súboja s podporou politikov?
„Som rád, ak ktokoľvek ocení moju prácu, podpore sa nebránim a vážim si ju, ale aktívne ju nevyhľadávam. V prieskumoch aj v debatách sa ukazuje, že ľudia sú radi, že nie som spojený so straníckou politikou. Niektorí mi vyčítajú, že nemám skúsenosti s aktívnou politikou, no podľa voličov to nie je hendikep, ale výhoda.
Väčšina ľudí chce solídneho, ukotveného prezidenta, ktorý dôstojne reprezentuje v zahraničí, ktorý spája politickú scénu. Chcem byť prezidentom všetkých občanov bez ohľadu na stranícke preferencie.“
Pri oznámení kandidatúry ste povedali, že sa bojíte o osud českej demokracie. Kto ju ohrozuje?
„My ako keby sme demokraticky pospávali. Od roku 1989 sme vybudovali demokratické orgány, máme parlamentný systém a zdá sa, že sa netreba o nič veľmi starať. Zároveň však rastú extrémistické a populistické strany, čo signalizuje, že demokracia nemusí byť niečo, čo máme navždy.“
Na rozdiel od Slovenska sa nezdá, že by do českého parlamentu mierili otvorene extrémistické strany. Je teda ohrozením niektorá zo strán, ktorá je teraz v parlamente? Často sa spomína Andrej Babiš.
„Babišovo hnutie ANO má na čele veľmi silnú osobnosť a neviem, nakoľko tam fungujú demokratické princípy, keďže Babiš rozhoduje o mnohých veciach sám.
Tým sa určite líši od tradičných českých parlamentných strán. Ak by strana ostala stranou jedného muža, môže to byť problém. Otázkou ostáva, ako sa bude vyvíjať ANO zvnútra. Vyrastajú tam ďalšie osobnosti, začína sa diskusia, je teda možné, že sa hnutie zmení na viac-menej štandardnú stranu. Teraz je to ťažké predpovedať.“

Hovorca súčasného prezidenta vás označil za fikus a produkt PR. Ako vnímate takéto urážky?
„S označením fikus a sivá myš prišiel Jiři Ovčáček krátko po tom, ako som oznámil kandidatúru. Len som sa nad tým pousmial, nerozumiem tomu. A už vôbec nie označeniu produkt PR. Som profesorom na vysokej škole, osem rokov som viedol akadémiu vied, osem rokov som viedol veľký ústav akadémie vied. Nerozumiem, prečo by som mal byť produktom PR.“
Ako na spoločnosť pôsobí Miloš Zeman a jeho ľudia?