PRAHA, BRATISLAVA. Koncom mája hovoril český premiér Bohuslav Sobotka o tom, že chce Česko, „kde nevládne mocenská dvojica Andrej Babiš a Miloš Zeman“. Od vládnej krízy ubehli dva mesiace a Sobotka síce ešte stále vedie vládu, no už nestojí na čele sociálnej demokracie a premiérom po voľbách nebude, aj keby jeho strana vyhrala.
Jeho politický súper a predseda ANO Andrej Babiš zase prišiel o post ministra financií, no prieskumy napovedajú, že má najväčšiu šancu na jeseň zložiť novú vládu. Problém však nastáva v tom, či vôbec niekto bude chcieť s Babišom vládnuť.

Populista, ktorý mení názory
Sobotkovo májové vyhlásenie, že pre Babiša končí vláda, prekvapilo aj jeho koaličných partnerov. Dúfal, že sa mu pár mesiacov pred voľbami podarí očistiť vládu od škandálov Andreja Babiša a vytvorí novú vládu bez neho. Pomôcť to malo najmä jeho sociálnym demokratom.
Predvolebné preferencie
Volebný model podľa agentúry STEM z 10.7.2017:
- ANO - 32,9 %
- KSČM - 14,3 %
- ČSSD - 13,3 %
- ODS - 9,1 %
- KDU-ČSL - 6,7 %
- TOP 09 - 6,2 %
- SPD - 4,5 %
- Piráti - 3,1 %
Nakoniec sa však situácia otočila. Babišova strana ANO v prieskumoch rastie a môže získať až tretinu všetkých hlasov. Trinásťpercentných sociálnych demokratov dokonca predbehli komunisti, ktorí tak obsadzujú druhé miesto za Babišovou stranou.
Ak by aj Babiš s výrazným náskokom voľby vyhral, skladanie vlády môže byť komplikované. “Je viac strán, ktoré s Babišom koalíciu skladať skôr nechcú ako chcú. Najostrejšie proti nemu vystupuje TOP 09, tá do žiadnej formy spolupráce nepôjde. Aj ODS, ktorej mierne stúpli preferencie, pritvrdzuje rétoriku a Babiša odmieta,” hovorí český politológ Lukáš Jelínek.
Čo stranám na Babišovi prekáža? Okrem škandálov s médiami, ktoré ovláda, či dotáciami pre jeho firmy aj program jeho strany. Podľa predsedu ODS Petra Fialu je Babiš populista, ktorý nič nesplnil a nemá zreteľné názory.
“Pre politiku je to vždy nebezpečné. Niečo platí ráno, niečo večer, ja neviem, podľa čoho to je, či podľa toho, ako sa Andrej Babiš vyspí, alebo o čom práve sníva,” povedal Fiala koncom júna. Narážal tak na Babišovu knihu O čem sním, když náhodou spím, ktorá je volebným programom strany a ktorú Babiš ochotne rozdáva voličom na všetkých mítingoch.
Ak by chcel Babiš širšiu koalíciu, jedinou možnosťou je podľa neho nalákanie sociálnych demokratov.

Strana, ktorá sklamala
ČSSD sa snaží po Sobotkovom odchode zreformovať. Najali si šéfa volebnej kampane, ktorý pomáhal s imidžom Roberta Fica. Práve on by mal pomôcť ľudí presvedčiť, že Sobotkov nástupca - minister zahraničia Lubomír Zaorálek, je dobrá voľba a ČSSD sa ešte postaví na nohy.
Strana viac hovorí o platoch a menej stavia na svoju značku. Navyše, sociálni demokrati si nechávajú otvorené zadné dvierka a úplne spoluprácu s Babišom nevylučujú.
Podpredseda ČSSD Jan Birke si myslí, že debatovať o spolupráci s ANO je zatiaľ nevhodné. „Koalície sa skladajú až po voľbách a považujem podobné úvahy od politikov za zbytočné a čiastočne aj neúctivé voči voličom,“ hovorí pre SME Birke, ktorý je aj bývalým volebným manažérom sociálnych demokratov. Voči konkurencii sa strana podľa neho musí vymedziť programovo.
Aj keď možná koalícia s Babišom by znamenala v rámci strany vnútorné konflikty, nevylučuje ju ani politológ Jelínek. Navyše Babiš začal kradnúť voličov práve sociálnym demokratom.

Antibabišovská koalícia
Viaceré české strany však vidia vládu ANO ako hrozbu a stavajú na tom aj program. Babiš obvinenia z toho, že by jednofarebná vláda bola nedemokratická, odmieta.
“Chceme mať taký výsledok, aby sa proti nám ostatní nemohli dohodnúť a kričať, že musia vytvoriť protibabišovskú koalíciu, pretože sme vraj ohrozením demokracie. Je to hlúposť,” reagoval v rozhovore pre Novinky.cz Andrej Babiš.
Strany sa na postupe proti Babišovi dokázali zhodnúť napríklad v januári, keď väčšina Snemovne hlasovala za zákon obmedzujúci verejné zákazky, dotácie a vlastníctvo médií ministrami.
Šanca, že odpor voči Babišovi ich spojí aj po voľbách, je však podľa politológa malá. “Pravicové strany nie sú ochotné spolupracovať s ľavicovými, navyše aj pri horšom výsledku ANO by potrebovali na vládnutie komunistov. Nevidím to preto reálne,” hovorí Jelínek.

Sám či s komunistami?
Vzhľadom na priaznivú pozíciu v prieskumoch tak môžu hrať dôležitú úlohu pri tvorbe vlády komunisti. Ich šanca je však skôr teoretická. Babiš s nimi vládnuť odmietol a politológ Jelínek vidí ako pravdepodobnejšiu menšinovú jednofarebnú vládu ANO s tichou podporou niektorej z iných strán.
České médiá špekulujú, či Babiš nakoniec neustúpi a na KSČM sa nebude spoliehať, aj keď len krátkodobo. Úplne to nevylúčili ani samotní komunisti, ktorí by sa tak po vyše desiatich rokoch dostali aspoň čiastočne k moci, pripomína magazín Respekt.
Hovorí sa aj o tom, že Andrej Babiš by od jesene mohol vládnuť sám. “Nepredpokladám však, že by dokázal získať nadpolovičnú väčšinu mandátov v Snemovni,” hovorí Jelínek.
Ak by však bol výsledok strany veľmi dobrý, môže sa stať, že do koalície za ponuku pár kresiel nikto nebude chcieť ísť. “Je otázne, kto by vtedy bol ochotný zo seba urobiť užitočného idiota,” vraví Jelínek.
Ostatné strany by tak mohli čakať, či jednofarebná vláda Andreja Babiša na niečo nedoplatí a neskrachuje. “Môže to prísť rýchlo. Babiš sľubuje príliš veľa a môže voličov aj veľmi rýchlo sklamať,” dodáva politológ.