BRATISLAVA. O dôležitosti nájdení životného poslania alebo cesty sa toho v dnešnej dobe môžeme napočúvať celkom dosť. Sú však ľudia, ako napríklad Spencer Johnson (24.11.1938 – 3.7.2017) ktorých úspechy v živote dokazujú, že pri hľadaní zmyslu života môže byť aj cieľom aj cesta samotná.
Vyštudovaný psychológ a chirurg, ktorý po ukončení štúdií dostal ponuku stáže v prestížnej Mayo Clinic alebo na Harvarde, mal svoju budúcnosť na prvý pohľad celkom jasnú. Pri práci v nemocnici ho trápilo, keď sa tí istí pacienti opakovane vracali s tými istými problémami, ako keby sa ani nesnažili svoje životy zlepšiť.
„Mal pocit, že mnohé choroby pochádzajú z nejakého duševného nedostatku. Chcel ľudom pomôcť zvnútra,“ povedala pre New York Times jeho agentka Margret McBride.
A tak v polovici sedemdesiatych rokov zanechal medicínu a začal písať krátke, jednoduché, inšpiratívne knižky pre deti.
O pár rokov neskôr stretol Kena Blancharda, ktorý navrhol spojiť jeho príbehy s personálnym tréningom vo firmách. A tak vznikla prvá Johnsonova kniha určená dospelým - Minútový manažér. Stala sa instantným bestsellerom a na základe tohto úspešného receptu vzniklo viac „minútových“ kníh.
Až v roku 1998 napísal svoju najznámejšiu a najpredávanejšiu knihu "Kam sa podel môj syr?". Banálny príbeh o dvoch myšiach a dvoch ľuďoch, inšpiroval ľudí prispôsobovať sa zmenám okolo a snažiť sa aj zo zlého získať niečo dobré.
Pre niektorých mal Johnsonov syr až kúzelnú hodnotu, pre iných zas bola kniha o ničom. Publikácia sa stala kultovou hlavne v obchodných školách, no citovali a dodnes ju citujú aj kňazi, športový tréneri, alebo manažéri po celom svete.