BERLÍN, BRATISLAVA. Európa v posledných rokoch diskutuje najmä o pravicovom radikalizme, najnovšie násilnosti počas summitu G20 v Hamburgu však ukázali, že problém má aj s extrémou ľavicou. Takmer 500 zranených policajtov, stovky zničených kaviarní, bankomatov či áut mali na svedomí najmä anarchisti.
Aj oficiálne policajné štatistiky, minimálne v Nemecku, dokazujú, že táto forma radikalizmu je na vzostupe.

Takmer 30-tisíc len v Nemecku
Presný počet prívržencov či sympatizantov komunistov, anarchistov a iných krajných ľavičiarov v Nemecku sa nedá zistiť.
Hamburg však ukázal, že v Európe dnes existujú stovky dobre zorganizovaných a aj početných skupín, ktoré odmietajú kapitalizmus a sú ochotné protestovať proti nemu aj za cenu násilia. Do druhého najľudnatejšieho nemeckého mesta ich minulý týždeň zvážali vlastné autobusy a v jednom prípade aj prenajatý vlak.
“Sú to násilní extrémisti, rovnako ako neonacisti alebo islamskí teroristi.
„
Podľa údajov nemeckého ministerstva vnútra žije v 81-miliónovej krajine celkovo takmer 30-tisíc členov radikálnych ľavicových združení. Z nich asi tretinu zaraďuje do kategórie „násilných“.
Európske bezpečnostné zložky vo všeobecnosti rozlišujú tri typy ľavicových radikálnych skupín – komunistické odvolávajúce sa na učenie Marxa a Lenina, anarchistické a takzvané autonómne, ktorých členovia žijú najmä v squatoch.
Podľa Europolu sú najnásilnejší z nich najmä anarchisti.