BAGDAD. Koniec humanitárnej krízy v Iraku nie je napriek rozsiahlej porážke militantov v Mosule v dohľade, konštatuje Organizácia Spojených národov (OSN).
Tisícky obyvateľov Mosulu zostanú naďalej vysídlené, nakoľko počas konfliktu došlo k rozsiahlym škodám v meste, uviedla v pondelok OSN.
Humanitárna kríza
Pri leteckých, delostreleckých či bombových útokoch boli zničené tisíce domov a tiež kľúčová infraštruktúra v Mosule. Iracké ministerstvo vnútra uviedlo, že vyše polovica všetkých domov v západnej časti mesta, kde boli boje najsilnejšie, je poškodená alebo zničená. Od októbra, kedy boje začali, utieklo zo svojich domovov vyše 800-tisíc obyvateľov.
Iracké sily stále bojujú proti extrémistom v malej oblasti pozdĺž západného brehu rieky Tigris, kde podľa irackých veliteľov stovky militantov využívajú vlastné rodiny ako ľudské štíty.
Premiér Hajdar Abádí zavítal v nedeľu do mesta, aby zagratuloval vojakom k "oslobodeniu mesta", víťazstvo však zatiaľ nevyhlásil. Podľa údajov spravodajskej stanice BBC ovládajú militanti ešte oblasť dlhú asi 180 metrov a širokú 45 metrov.
Najintenzívnejšie boje od druhej svetovej vojny
Bitka o Mósul trvala takmer deväť mesiacov, zanechala mnohé oblasti v ruinách, vyžiadala si životy tisícov civilistov a ďalších viac než 920-tisíc vyhnala zo svojich domovov.
Velitelia z Američanmi vedenej koalície, ktorá poskytla irackým silám podporu zo vzduchu i na zemi, uviedli, že išlo o najintenzívnejšie boje od druhej svetovej vojny. Hoci premiér Abádí formálne víťazstvo ešte nevyhlásil, zdôraznil, že už je "za rohom". "Jedno či dve miesta ešte kontrolujú militanti, ktorí však nemajú inú možnosť, iba sa vzdať, alebo sa nechať zabiť," dodal.
Militanti z Islamského štátu obsadili Mósul v júni 2014, aby následne získali kontrolu nad rozsiahlymi časťami severného a západného Iraku. Nasledujúci mesiac sa Abú Bakr al-Bagdádí po prvýkrát prezentoval verejne ako vodca Islamského štátu a počas svojho prejavu v slávnej mósulskej mešite an-Núrí ohlásil vznik "kalifátu".