Koncom júna sa na facebooku objavil údajný výrok egyptského islamského profesora Bassima Salaha El-Shafyho. Hovorí o nenávisti, ktorú moslimovia cítia k západnému štýlu života.
„Moslimovia žijúci na Blízkom východe a v Afrike si o ľuďoch na Západe myslia, že sú tým najhorším pokolením žijúcim na tomto svete. Vy Európania ste si vytvorili kultúru, ktorá je taká úbohá a skazená, že nemá šancu prežiť. Vašimi novými cnosťami sú homosexualita, alkohol a drogy,“ píše údajný egyptský akademik.
Podľa textu moslimovia o niekoľko rokov úplne ovládnu Európu. Jedinou prijateľnou kultúrou sa stane islam, celá európska literatúra a architektonické pamiatky budú zničené. Jeho vízia budúcnosti predkladá predstavu, v rámci ktorej akoby iná ako čisto moslimská Európa ani nikdy neexistovala.
Vyhlásenie, ktoré sa objavilo v rámci viacerých facebookových skupín (napr. OtvorteSiOči, STOPISLAM.cz, Odmietam kvóty pre prijímanie prisťahovalcov do EU), vyvolalo vášnivú diskusiu. Navyše, priamo vyzýva na ďalšie šírenie, a preto ho preposlalo niekoľko stoviek používateľov.
Kto je profesor Bassim Salah El-Shafy
Prvý fakt, ktorý naštrbí hodnovernosť výroku, je, že meno Bassim Salah El-Shafy nemožno vyhľadať na internete. Toto meno korešponduje iba so spomínaním príspevkom z facebooku.
Text sa snaží osloviť čitateľov a získať si ich dôveru aj prostredníctvom fotografie údajného profesora. Na základe jednoduchého vyhľadania fotografie prostredníctvom Googlu sa dozviete, že fotografia je ukradnutá.
Je na nej doktor Shereif El-Sheikh, absolvent Harvardu, ktorý momentálne pôsobí ako lektor na Katedre počítačovej vedy Bostonskej univerzity.
Účelový nezmysel
Tento text má niekoľko vlastností, vďaka ktorým dokážeme zistiť, že ide o hoax. Chýba v ňom akýkoľvek zdroj – nie je jasné, kde a kedy údajný profesor tento príspevok napísal alebo vyslovil.
Fotografia má textu dodať na dôveryhodnosti – prevažná väčšina ľudí nemá čas ani chuť overovať ju cez Google images.
Správa vyvoláva silné emócie, odhaľuje utajovanú "pravdu", varuje pred nebezpečenstvom a vyzýva na ďalšie šírenie. Ide o základné znaky, ktorými sa vyznačujú fámy. A preto, ak sa s nimi stretnete v rámci akéhokoľvek textu, je namieste spozornieť.
Narazili ste na hoax alebo propagandu?
Napíšte nám na hoax@sme.sk
Obava z cudzincov
Tento výrok možno zaradiť do skupiny fám, ktoré vyjadrujú strach z cudzincov a iných kultúr vo všeobecnosti. Na internete nájdeme podobných hoaxov množstvo. Písalo sa napríklad o arabských utečencoch, ktorí vraj podrezali hospodárske zvieratá, o afrických moslimoch, ktorí držia Paríž v šachu, alebo o príkaze, ktorý všetkým ženám nariaďuje nosiť moslimské šatky.
Situácia, v ktorej sa pravidelne stretávame s informáciami o utečencoch a migrácii, praje vytváraniu fám tohto druhu. Aby sa totiž fáma stala životaschopnou, musí sa týkať aktuálneho diania. S o to väčšou obozretnosťou a kritickosťou by sme mali k týmto fámam pristupovať. Vďaka ich negatívnemu podtextu môžu byť potenciálnym, spúšťačom či agresie v spoločnosti.
Zdroje:
KAPFERER, J. - N. 1992. Fáma, nejstarší médium světa
ALLPORT, G. W. 2004. O povaze předsudků
Autor: Katarína Rabatinová