Islamský štát ako kalifát s územím už prakticky neexistuje, má OSN plán ako ďalej?
„Islamský štát nie len územie, ale rovnako aj myšlienka a globálne teroristické hnutie. Ak príde o územia v Sýrii, Iraku, Afganistane alebo v Líbyi, bude to veľmi dôležitý prvý krok. Kým majú územie, ľahšie získajú financovanie aj cvičia bojovníkov.
Strata územia je pre nich problémom z pohľadu propagandy, lebo vyhlásením kalifátu prilákali mnoho ľudí. To však nebol jediný dôvod, prečo sa k nim pridávali, a teraz sa Islamský štát mení na teroristické hnutie.
V Bezpečnostnej rade diskutujeme o tom, ako bude vyzerať Islamský štát 2.0, 3.0 alebo ako to už budeme volať. Nebude to však jednoduché. Kým mal Islamský štát územie, vedeli sme, kde je. Napríklad al-Káida sa snaží byť všade, ale zároveň nikde konkrétne. Teraz sa musíme vyrovnať s tým, že tisíce ľudí, ktorí sa k Islamskému štátu pridali, sa presunú do iných častí sveta.“

Má OSN plán, čo bude so Sýriou po porážke kalifátu?
„Sýria je o niečo komplikovanejšia ako Irak, tam je stále nejaká centrálna vláda, ktorá preberá kontrolu nad územím. V Sýrii sú alavitské oblasti, sunnitské oblasti či kurdské oblasti. Zatiaľ nevidím jasnú cestu. Bude to konfederácia alebo sa rozdelí? Nevieme. Musíme si však uvedomiť, že území, ktoré sú rovnako nekontrolované a darí sa tam terorizmu, je oveľa viac – v Afganistane, Somálsku, Líbyi či v Jemene.“
Hans-Jakob Schindler
Od júla 2015 je koordinátorom monitorovacej skupiny Bezpečnostnej rady OSN, ktorá má na starosti teroristické organizácie Islamský štát, al-Káida a Taliban. Je zodpovedný za zoznam európskych občanov a firiem, ktoré sú na sankčnom zozname za spoluprácu s al-Káidou. V minulosti pracoval aj v nemeckej diplomacii. Do Bratislavy prišiel na májovú konferenciu Globsec.
OSN často vyčítajú, že sa mení na diskusný klub. Je vôbec možné, aby sa Západ s Ruskom alebo Saudská Arábia s Iránom dohodli na spoločnom riešení?
„Ja pracujem na teroristických organizáciách ako Islamský štát, Taliban, al-Káida, an-Nusrá. V tomto konsenzus existuje, sú na zozname teroristických organizácií a sú pod sankciami. Takýto zoznam nedefinuje, čo je terorizmus, ale hovorí, ktoré organizácie sú teroristické. Oveľa náročnejšie to je v otázke budúcnosti Sýrie, kde takýto konsenzus neexistuje a jeho hľadanie môže trvať ešte dlho.“
Sýrska odnož al-Káidy sa od nej minulý rok oddelila a teraz o sebe tvrdí, že nie je súčasťou medzinárodnej siete, ale sýrskym národným hnutím. Mení to niečo?