MILÁNO, BRATISLAVA. Fungovanie jedného z najpopulárnejších moderných spôsobov krátkodobého prenájmu je jednoduché. Byt či izbu, ktorú nepoužívate, cez portál Airbnb prenajmete turistom.
Spokojní ste vy aj oni - vy si privyrobíte, v daňovom priznaní to často zabudnete spomenúť, no a oni si nájdu bývanie za dobrú cenu.
Spoločnosť Airbnb dlhodobo hnevá zástancov “tradičných” foriem krátkodobého prenájmu, ktoré daň za ubytovanie platia, ale i samotné mestá, ktoré tak prichádzajú o peniaze. Teraz podniká ďalší krok, s ktorým časť bude nadšene súhlasiť, iní však vôbec.
Airbnb v Miláne štartuje iniciatívu, vďaka ktorej si pomocou portálu nájdu bývanie utečenci. Ak sa to osvedčí, spoločnosť ju spustí i v ďalších mestách.

Sto dobrovoľníkov za deň
Na iniciatíve spolupracuje pobočka organizácie Refugees Welcome pre Taliansko spolu s katolíckou organizáciou Community of Sant’Egidio.
Pridať sa k nej môže starý, ale i nový prenajímateľ. Musí sa len zaregistrovať sa na stránke Airbnb, prejsť cez bezpečnostnú previerku a previerku identity. Pracovníci charity potom na stránke zarezervujú izbu či byt pre utečencov.
“Ako vedia mnohí naši hostitelia, zdieľanie vášho domova, hoci len na niekoľko nocí, môže priniesť do života niekoho iného obrovskú zmenu.
„
Iniciatívu Airbnb spustilo v stredu a podľa informácií portálu The Local už na druhý deň svoj obytný priestor ponúkala viac ako stovka dobrovoľníkov.
Nie je náhoda, že sa projekt spúšťa práve tu - Miláno od začiatku utečeneckej krízy registruje tisícky utečencov, ktorých úrady relokovali z táborov v iných častiach krajiny, alebo ich do Talianska vrátili z iných štátov.
Ak sa iniciatíva osvedčí, Airbnb by ju chcelo spustiť aj v Ríme.
Nesmierna láskavosť
Nie je to však prvý raz, čo spoločnosť vybavuje bezplatné bývanie pre ľudí v núdzi.
Prvýkrát sa tak stalo v roku 2012 po ničivom hurikáne Sandy. Vzniklo to úplne náhodou - spoločnosti to jednoducho navrhol jeden používateľ. Airbnb zareagovalo vytvorením podstránky portálu menom Program záchranného systému v prípade katastrofy.
"Vplyv, ktorý máme ako jednotlivci, sa pri prírodných katastrofách alebo utečeneckých krízach môže zdať obmedzený," hovorí jeden zo zakladateľov Airbnb Joe Gebbia.
"Ako vedia mnohí naši hostitelia, zdieľanie vášho domova, hoci len na niekoľko nocí, môže priniesť do života niekoho iného obrovskú zmenu."
"Po každý raz, keď sme požiadali našu komunitu, aby otvorila svoje dvere a srdcia ľuďom v núdzi, prekonali výsledky naše očakávania,” pokračuje. “Prekvapili nás svojou nesmiernou láskavosťou.”