NIKÓZIA. Ďalšie kolo rokovaní medzi predstaviteľmi cyperských Grékov a Turkov sa skončilo bez uzavretia dohody o opätovnom zjednotení Cypru v dôsledku neochoty Turecka stiahnuť z ostrova svoje jednotky.
"Nanešťastie dohoda nebola možná a konferencia bola ukončená bez možnosti priniesť nejaké riešenie tohto dramaticky dlho pretrvávajúceho problému," vyjadril sa šéf OSN, ktorý sa na rokovaniach vo Švajčiarsku osobne zúčastňoval spolu s najvyššími predstaviteľmi cyperských Grékov a Turkov, ako aj so zástupcami tzv. ochranných mocností - Grécka, Turecka a Británie.
"Chcem vyjadriť hlbokú vďaku a uznanie vodcom oboch (cyperských) komunít a zaželať všetko dobré Cyperčanom na severe i juhu (ostrova)," dodal Guterres, pričom nevylúčil, že v budúcnosti môže prísť nový pokus o zjednotenie ostrova s podporou OSN: "Táto konferencia sa skončila, neznamená to však, že sa nemôžu objaviť nové iniciatívy so zameraním na cyperský problém."
V podobnom duchu sa vyjadril aj hovorca cyperskej vlády Nikos Christodulidis, podľa ktorého neúspech rokovaní neznamená "koniec cesty" pre mierové snahy. "Terajšia neprijateľná situácia nemôže byť budúcnosťou Cypru a prezident svoje úsilie zdvojnásobí," povedal.
Nemenovaný zdroj z prostredia delegácie cyperských Grékov pre agentúru DPA uviedol, že Turecko trvá na prítomnosti svojich vojsk na Cypre, zatiaľ čo grécka strana žiada, aby po zjednotení ostrova došlo k ich úplnému stiahnutiu.
Prítomnosť približne 35.000 tureckých vojakov na severe etnicky rozdeleného Cypru bola jedným z kľúčových bodov rokovaní o zjednotení, ktoré od 28. júna prebiehali pod záštitou OSN vo švajčiarskom horskom stredisku Crans-Montana.
Svojich vojakov majú na ostrove aj Grécko a Británia ako bývalá koloniálna veľmoc.
Cyprus je rozdelený na etnickom základe od invázie Turecka v roku 1974, ktorá bola reakciou na štátny prevrat s cieľom pripojiť ostrov ku Grécku. Výsledkom najnovšieho kola rokovaní mala byť dohoda o vytvorení federácie tvorenej dvoma územnými celkami.