VARŠAVA, BRATISLAVA. Vyzeralo to ako dva rôzne svety - ten prvý však väčšmi pripomínal Potemkinovskú dedinu a realite zodpovedal skôr ten druhý.
Keď americký prezident Donald Trump vo štvrtok v Poľsku prednášal svoj viac ako hodinový prejav, stovky pozvaných hostí ho prerušovali búrlivým aplauzom.
„Poľsko je geografickým centrom Európy, ale čo je ešte dôležitejšie, je to duša Európy,“ zalichotil Trump Poliakom pred pamätníkom vo Varšave spoza rečníckeho pultu, ktorý z bezpečnostných dôvodov obohnali nepriestrelným sklom.
V rovnakej chvíli, ale o pár stoviek kilometrov na západ v nemeckom Hamburgu, boli však ulice plné jeho odporcov. Hlavné demonštrácie, nielen proti Trumpovi, chystali aktivisti až na piatok, keď sa lídri na čele s americkým prezidentom a nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou zúčastnia na summite G20.
Poliaci: Americkejší ako Američania
Po odpoveď na otázku, prečo si Trump vybral za cieľ návštevy práve Poľsko, netreba chodiť ďaleko.
„Poľsko je najproamerickejšia krajina na svete. Vrátane samotných Spojených štátov,“ povedal ešte v roku 2003 pre CNN Michael Mandelbaum z Univerzity Johna Hopkinsa.
“V jednom sa Donald Trump až nápadne podobá na politikov z PiS. Vychádza z neho obrovský počet slov, ktorými nič konkrétne nepovie.
„
Bolo to krátko po invázii Američanov do Iraku, keď do Poľska zavítal vtedajší šéf Bieleho domu George W. Bush. Poliaci ho napriek tomu, že zvyšok Európy sa od Busha už vtedy odkláňal, privítali s nadšením.
Podobne je to aj dnes v prípade Trumpa. Podľa jedného z tých nedávnych výskumov agentúry Pew Research vníma Spojené štáty pozitívne až 73 percent Poliakov.
Poľská vládna strana však nenechala nič na náhodu a Trump nevystúpil pred „bežným davom“, ale pred pozvanými hosťami.
Stovky z nich tam pozvážalo aj 50 autobusov objednaných vládnou stranou Právo a spravodlivosť. Jej líder Jaroslaw Kaczynski návštevu nového šéfa Bieleho doma označil za „nový úspech, ktorý nám závidia“.