KYJEV. Počítačový útok z 27. júna na Ukrajine zasiahol približne desatinu počítačov vo firmách alebo vládnych úradoch, uviedol vo štvrtok podľa agentúry AP námestník riaditeľa prezidentskej kancelárie Dmytro Šmykiv, ktorý v minulosti pôsobil aj ako riaditeľ ukrajinskej pobočky firmy Microsoft.
Šmykiv dodal, že pri svojom odhade vychádza z verejne dostupných údajov, svojich skúseností z pôsobenia v počítačovej firme a z informácií od podnikateľov či úradov. Dodal, že do svojho výpočtu nezahrnul napríklad bankomaty.

Ďalší útok prekazili
Agentúra AP uviedla, že ani deväť dní po útoku malvéru ukrajinské úrady neposkytli zrozumiteľné vysvetlenie, čo sa vlastne stalo a koľko počítačov bolo zasiahnutých.
Ukrajina v utorok zaznamenala ďalší pokus o počítačový útok, ktorý sa však tamojšej tajnej službe SBU a počítačovej polícii podarilo prekaziť tak, že zablokovali rozposielanie a aktiváciu vírusov zo serverov informačného systému M.E.Doc.
Polícia následne v sídle firmy M.E.Doc zhabala servery, na ktorých - ako uviedol minister vnútra Arsen Avakov - sú údajne "stopy činnosti osôb z Ruska".
Škodlivá aktualizácia obľúbeného programu
Spoločnosť M.E.Doc podľa agentúry UNIAN najprv rozhodne odmietala, že by jej program mohol minulý týždeň spôsobiť nakazenie počítačov vírusom Petya.A. Vládni úradníci a špecialisti rozličných spoločností pritom tvrdili, že vírus sa začal šíriť po tom, ako spustili škodlivú aktualizáciu programu M.E.Doc, ktorý patrí na Ukrajine k najobľúbenejším účtovníckym programom.
V stredu však firma "obrátila" a uznala, že došlo k útoku na jej server a že bola hakermi zneužitá na vyslanie epidemického malvéru.
Ukrajina koncom minulého týždňa obvinila ruské bezpečnostné služby z plánovania a uskutočnenia rozsiahleho kybernetického útoku, ktorý v ten týždeň zasiahol počítače na celom svete.
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov vo štvrtok podľa agentúry TASS označil tvrdenia o vine Ruska za rozsiahly počítačový útok za absurdné.