BERLÍN, BRATISLAVA. Môžete sa ubytovať v Berlíne, nechať si naplánovať svadbu v bulharskej Sofii a s pomocou varšavskej firmy napríklad ozvučiť film.
Vo všetkých prípadoch však časť vašich peňazí bude putovať do Severnej Kórey.
Berlínsky CityHostel na svojej stránke ponúka ubytovanie od deviatich eur až do konca mája 2018. Len pár desiatok metrov od recepcie sa nachádza aj vstup do ambasády Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR), ich vlajky vejú aj nad oknami hostela.
Napriek tomu, že minuloročná rezolúcia OSN zakázala KĽDR prenajímať priestory na iné ako diplomatické účely, hostel stále funguje, informuje web Korea Herald. Nemecká vláda pritom v máji prisľúbila, že hostel, ktorý severokórejskej ambasáde prináša 38-tisíc eur mesačne, zatvorí.
Berlínsky hostel však nie je jediným miestom, kde si komunistický režim zarába prenájmom svojich priestorov. Viaceré krajiny vo východnej Európe majú podľa magazínu Bloomberg problém nelegálny biznis Severnej Kórey zastaviť.

Svadba u Kórejcov
V čase, keď Severná Kórea úspešne otestovala zrejme svoju prvú medzikontinentálnu balistickú raketu, sa najmä Západ snaží obmedziť príjmy režimu.
Aj keď sankcie môžu byť účinné, krajina si stále zarába predajom zbraní, drog, poskytovaním lacnej pracovnej sily aj prenájmom súkromným firmám.