V predvolebnom období sme sa o náladách v českej spoločnosti rozprávali s troma uznávanými českými rapermi. James Cole začal rozhovor otázkou, či máme oheň. Mali sme, ale keďže sme sa stretli deň po tom, ako zákaz fajčenia v českých krčmách vstúpil do platnosti, bol nanič. Tak o tom môžeme rovno začať, reagoval raper Daniel Ďurech, známy ako James Cole.
Tak začnime. Čo si myslíte o zákaze fajčenia?
„Vnímam to negatívne, mám pocit, že štát preberá na seba rodičovské úlohy. Nejde o konkrétne strany, zákon prešiel veľkou väčšinou.“
Daniel Ďurech (33)
- Na českej rapovej scéne pôsobí od začiatku tisícročia, najskôr ako sólista pod menom Phat, neskôr založil s Hugom Toxxom Supercroo. Najznámejší je pod menom James Cole. Pred rokom sa pridal k vyhláseniu labelu Bigboss, v ktorom hudobníci odsúdili rasizmus a radikalizmus v českej spoločnosti. Študuje filozofiu.
Hlasovala väčšina, nie je to teda prípustným demokratickým rozhodnutím?
„Samozrejme, to je demokracia, ale to neznamená, že sa mi to musí páčiť.
Zmyslom zákona je, že niekto hovorí, čo je pre teba zdravé, ako máš pristupovať k zdraviu, k podnikateľskej slobode, k osobnej slobode. Dovtedy sa rozhodovali majiteľ krčmy, ak chcel, aby sa fajčilo, bolo to na ňom.
Akákoľvek dobrá gastronómia pri sebe cigarety nestrpí, takže vo väčšine dobrých reštaurácií sa nefajčilo. Aj polovica kaviarní, kam som chodil, bola nefajčiarska. V krčmách sa odjakživa fajčilo, to tam každý očakáva.“
Čo tento zákaz so sebou prinesie?
„Ľudia si budú vytvárať súkromné kluby, kde každý dostane členskú kartu. Spolu s Babišovou elektronickou evidenciou tržieb to znamená druhú hrozbu pre malé krčmy. Mnoho krčiem zatvorili už po zavedení elektronickej evidencie tržieb, teraz to bude ďalší dôvod.“
Tento trend však čísla nepotvrdzujú.
„Babiš ukazuje svoje čísla, ktoré si vymýšľa, aj odborníci ho napádajú, že sú nerelevantné. Sú to klasické babišovské čísla.“
Babišovmu ANO napriek týmto krokom stúpajú preferencie. Nemôže toto ich voličov pred októbrovými voľbami odradiť?
„Prevažná väčšina ľudí ho podporuje, lebo plní ich predstavy o tom, čo by sa malo diať. V ľuďoch je mnoho nenávisti a nevraživosti k ľuďom, ktorí podnikajú.
Oni nevidia, že najväčším podnikateľom je Babiš, pre nich je to akýsi dobrý strýčko. Funguje mu príbeh vyháňania skorumpovaných politikov.“
Prečo jeho oponentom nefunguje príbeh o pochybnom zbohatnutí a mafiánskych spôsoboch v politike?
„Ľudia si povedia, že nejako sa tam musel dostať, v politike sú všetci svine a on je z tých svíň najlepší.“

Je Babiš ohrozením pre demokraciu?
„Človek ako Babiš je tou najväčšou hrozbou pre demokraciu. Je to chodiaci konflikt záujmov, je to druhý najbohatší človek v krajine, ktorý zbohatol pochybným spôsobom a svoj majetok nevie vysvetliť.
Chce štát viesť ako firmu, teda tak, ako sa správa v biznise. Proti srsti mu je akýkoľvek protinázor, opozíciu likviduje, urobí všetko preto, aby odstránil nesúhlas. Demokracia funguje na princípe, že má mechanizmy zabraňujúce tomu, aby sa niekto mohol autoritatívne ujať moci. A v Babišových rukách sa tej moci koncentruje až príliš.“
Pred rokom ste sa pridali k vyhláseniu raperov, kde sa ako hrozba spomína prezident Miloš Zeman. Pridali by ste tam teraz aj Babiša?