BELEHRAD. Srbská premiérka Ana Brnabičová uviedla, že ak si bude musieť Srbsko vybrať medzi blízkym vzťahom s Ruskom alebo členstvom v EÚ, rozhodne sa pre to druhé.
Brnabičová to povedala v rozhovore pre americkú agentúru Bloomberg.

Strategická cesta
Srbská premiérka povedala, že bude pokračovať v ceste, ktorú začal jej predchodca, terajší prezident a bývalý premiér Aleksandar Vučič, aby pripravila krajinu pre členstvo v EÚ do roku 2020, keď jej končí mandát.
"My máme emotívne vzťahy s Ruskom - kvôli tradícii, kultúre a vierovyznaniu," uviedla srbská premiérka a poukázala na to, že v Srbsku veľký počet ľudí vníma Rusko "ako nášho veľkého brata, nášho ochrancu".
Podľa jej slov sa tieto pocity nemôžu prehliadať, ale strategická je cesta do EÚ.

Sankcie nekomentovala
Brnabičová sa nechcela vyjadriť k otázke, či bude nasledovať svojho predchodcu Vučiča, ktorý odmietol rozhodnutie EÚ o zavedení sankcií voči Rusku, ak by takýto postoj ohrozil vstup Srbska do EÚ.
"Toto teraz nemôžem komentovať, pretože na Balkáne je veľmi ťažké sa k niečomu zaviazať... Je to zložitý región," odpovedala Brnabičová, ktorá nepatrí k žiadnej politickej strane a vzdelanie získala v USA a v Británii.
Srbská premiérka sa vyjadrila aj k otázke Kosova. Podľa nej pokrok v normalizácii vzťahov s Prištinou bude závisieť od toho, či Priština schváli istý stupeň autonómie Srbom, ktorí žijú na severe Kosova, a v súvislosti s tým sa pri záverečných rokovaniach rozhodne o statuse Kosova.