BUDAPEŠŤ. Ďalšie smerovanie Európskej únie a konkrétne oblasti spolupráce v rámci Vyšehradskej štvorky (V4) sú hlavnými témami samitu premiérov tohto medzinárodného zoskupenia, ktorý sa začal v utorok predpoludním v Budapešti.
Na úvodnú schôdzku predsedov vlád začínajúceho maďarského predsedníctva vo V4 pozvali ako hosťa aj egyptského prezidenta Abdala Fattáha Sísího.

Ak niekto môže pomôcť, je to podľa Fica Egypt
Premiéri Česka, Maďarska Poľska a Slovenska - Bohuslav Sobotka, Viktor Orbán, Beata Szydlová a Robert Fico - hovoria so Sísím o bezpečnostnej a ekonomickej spolupráci.
"Ak je tu nejaká krajina, ktorá môže pomôcť Európskej únii s migráciou, tak je to nepochybne Egypt," vyhlásil Robert Fico v Budapešti.
"Vždy sme tvrdili, že v boji proti ilegálnej migrácii je najefektívnejšia ochrana vonkajších hraníc Schengenu a jasná otvorená spolupráca s krajinami, odkiaľ migranti prichádzajú, ako aj s krajinami, ktoré nám v daných regiónoch môžu pomôcť," zdôraznil slovenský premiér.
Podľa Ficových slov treba oceniť, že Egypt - krajina so sto miliónmi obyvateľov - garantuje stabilitu v danom regióne, je významným predstaviteľom boja proti terorizmu, je schopná chrániť svoje hranice, stará sa o migrantov a neumožňuje, aby migranti z jej územia odchádzali do Európy.
"Je to rovnako krajina, ktorá môže na rozdiel od EÚ zohrať dôležitú úlohu v stabilizácii Líbye. Vieme, v akom stave Líbya je, a môžem sa len pridať k slovám maďarského premiéra, že za to, čo sa udialo v Líbyi, zodpovedá predovšetkým Európa, a dnes už všetci plačeme iba nad rozliatym mliekom," povedal predseda slovenskej vlády.
"Chcem preto využiť túto príležitosť, aby som v duchu racionálneho prístupu, pokiaľ ide o migráciu, ponúkol plnú podporu pánovi egyptskému prezidentovi, aby sme vytvoril podporu Egyptu, pokiaľ ide o stabilitu, aby sme vyslovili podporu všetkým aktivitám, ktoré v oblasti migrácie, stabilizácie Líbye, ale aj boja proti terorizmu Egypt v tomto okamihu vykonal," dodal Robert Fico.

Káhire ponúkli spoluprácu
Vyšehradská štvorka ponúkla Egyptu na schôdzke spoluprácu v oblasti odstraňovania nástražných výbušných systémov a nevybuchnutých mín.
"Je to jednoducho pole, kde sa cítia naše špecializované jednotky veľmi silné a pokiaľ nájdeme v tejto oblasti priestor na spoluprácu, tak podobne, ako to robíme v Iraku, ako sme to možno robili v Afganistane, sme pripravení na niečo podobné aj v spolupráci s egyptskými bezpečnostnými zložkami," vyhlásil slovenský ministerský predseda, podľa ktorého nie je žiadnym tajomstvom, že krajiny V4 sú silné aj pokiaľ ide o protiteroristické jednotky. Aj v tejto oblasti chce V4 ponúknuť Egyptu možnú spoluprácu.
Predsedovia vlád V4 zoskupenia hovorili s egyptským prezidentom aj o hospodárskej spolupráci, najmä v oblasti energetiky, osobitne jadrovej. Egypt totiž spúšťa svoj mierový jadrový program a chce v roku 2018 postaviť úplne novú atómovú elektráreň.
Krajiny V4 majú podľa egyptského prezidenta výnimočné postavenie v rámci EÚ, ale aj vo svete, preto sa Egyptu vyplatí posilniť partnerstvo s týmto zoskupením.

Kritika od opozície
Predstavitelia V4 pri tejto príležitosti vyslovili politickú podporu Káhire v jej úsilí o stabilizáciu tamojšieho regiónu, aby bol Egypt krajinou, ktorá je schopná nielen garantovať stabilitu, ale aj vplývať pozitívne na iné krajiny, v tomto prípade predovšetkým na svojho suseda, ktorým je Líbya.
Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán v tejto súvislosti povedal, že krajiny, ktoré dokážu konsolidovať situáciu v Líbyi, musia spolupracovať tak, aby táto severoafrická krajina mala opäť silné politické vedenie, ktoré bude presadzovať zákonnosť.
Orbán zdôraznil, že maďarské ročné rotujúce predsedníctvo vo V4, ktoré sa začalo 1. júla, má ambíciu posilniť EÚ zvnútra i zvonka.
Maďarská opozícia rokovanie Orbána s egyptským prezidentom ostro kritizovala. Napríklad maďarská socialistická strana (MSZP) označila túto schôdzku za snahu maďarského premiéra dostať sa do "klubu diktátorov".
Ochranárska strana Politika môže byť iná (LMP) Orbánovi zase vytkla, že prijíma čoraz viac diktátorov a vodcov, ktorí šliapu po ľudských právach - namiesto toho, aby pracoval na posilňovaní spoločnej obrannej a zahraničnej politiky Európskej únie.

Loading
...
Český premiér Bohuslav Sobotka podotkol, že premiéri okrem podpory vyjadrili Sísímu aj ľútosť nad obeťami teroristických útokov z minulých rokov.
Sobotka ocenil boj Egypta proti ilegálnej migrácii a prevádzačom, ako aj skutočnosť, že Egypt zamedzil vyplávaniu lodí s migrantmi do Európy.
K situácii v Líbyi predseda českej vlády poznamenal, že po rozpade tejto krajiny sa tam vytvorila tranzitná trasa pre veľmi intenzívnu nelegálnu migráciu smerom do Európy. "Stabilizácia Líbye je spoločným záujmom EÚ, V4 i Egypta," podčiarkol Sobotka.
Podľa poľskej premiérky Beaty Szydlovej je spoločnou povinnosťou V4 a Egypta potlačiť prevádzačstvo a spolupracovať na odstránení príčin ilegálnej migrácie. "Egypt je otvorený spolupráci s V4, ktorá podporuje aj prehĺbenie spolupráce tejto krajiny s EÚ," uzavrela Szydlová.