DAMASK. Bojovníci arabsko-kurdskej koalície prenikli do historického jadra sýrskeho mesta Rakka, ktoré slúži teroristickému hnutiu Islamský štát (IS) ako hlavné mesto.
Informovala o tom medzinárodna koalícia pod vedením USA, ktorá povstalecké sily podporuje.
Koalícia vybombardovala dva približne 25-metrové úseky starobylého múru, ktorý celkovo meria asi 2,5 kilometra, uviedla agentúra Reuters.
Rakka
- kedysi v Rakke sídlili predstavitelia IS
- extrémisti tam údajne pripravovali útoky v Európe
- strata severosýrskeho mesta bude pre IS veľkým úderom.
Práve zničenie časti hradieb umožnilo bojovníkom preniknúť do mesta a zároveň sa vyhnúť nastraženým náložiam a ostreľovačom Islamského štátu. Existujúce brány do historického jadra islamisti zamínovali, uviedla americká armáda.
Podľa šéfa skupiny ochrancov ľudských práv SOHR Ramiho Abdar Rahmána je prekonanie múru "doteraz najdôležitejšou udalosťou v bitke o Rakku". Po vstupe jednotiek SDF do historického jadra mesta sa rozhoreli tvrdé boje, dodal.
Sýrske demokratické sily prvýkrát vstúpili do mesta 7. júna. Minulý týždeň oznámili, že Rakku obkľúčili zo všetkých strán a odrezali tak IS od jeho poslednej únikovej cesty, ktorá bola na juhu mesta. V Rakke sa údajne nachádza ešte okolo štyritisíc džihádistov.

Po týždňoch vytrvalých bojov sa územie ovládané IS rýchlo zmenšuje aj v ich poslednej irackej bašte Mosule.
Podľa odhadov podplukovníka Saláma Husajna IS kontroluje už len niečo viac ako jeden kilometer štvorcový mosulského Starého mesta. Iracká armáda odhaduje, že zvíťazí do niekoľkých dní.
Loading
...
Mosul a Rakka
- širšia ofenzíva s cieľom dobyť Rakku pod názvom Hnev Eufratu sa začala vlani v novembri. Najprv jednotky dobývali okolité regióny v provincii. Vzdušnú a pozemnú logistickú podporu vrátane dodávok potrebných zbraní a munície zaisťujú Spojené štáty a ich spojenci.
- ofenzívu na znovudobytie Mosulu začala iracká armáda vlani na jeseň. Od polovice júna sa snažia dobyť Staré mesto - poslednú štvrť v Mosule, ktorú má IS pod kontrolou.
- dobytie Mosulu bude de facto znamenať koniec samozvaného kalifátu na území Iraku. Islamisti však stále kontrolujú oblasti západne a južne od Mosulu, kde žijú desaťtisíce civilistov.
- z Mosulu podľa humanitárnych organizácií už utieklo asi 900-tisíc ľudí, čo je polovica predvojnovej populácie. O život prišli tisíce osôb.