SOUL. Kórejská ľudovodemokratická republika vyhlásila, že úspešne otestovala svoju prvú medzikontinentálnu balistickú raketu. Podľa Spojených štátov však išlo o balistickú strelu stredného doletu, pripomína agentúra AP.
Severokórejská štátna televízia v špeciálnom oznámení uviedla, že odpálenie rakety Hwasong-14 osobne pozoroval vodca KĽDR Kim Čong-un.
Raketa podľa štátnej televízie dosiahla výšku 2802 kilometrov a kým zasiahla cieľ v Japonskom mori, preletela 933 kilometrov.

Najúspešnejší test?
Je to vôbec prvýkrát, čo krajina tvrdí, že úspešne testovala medzikontinentálnu balistickú strelu, ktorá by mohla potenciálne zasiahnuť pevninu USA.
Severná Kórea v minulosti vypustila satelity, čo podľa kritikov boli maskované testy jej raketovej technológie s dlhým doletom.
Keby sa však potvrdilo skúšobné odpálenie medzikontinentálnej balistickej rakety, išlo by významný krok k vývoju rakety vyzbrojenej jadrovou hlavicou, ktorá by mohla zasiahnuť ktorékoľvek miesto v USA.
Agentúra AP pripúšťa, že mohlo ísť o zatiaľ najúspešnejší test Severnej Kórey. Podľa zbraňových analytikov by mohla byť raketa dosť silná na to, aby zasiahla Aljašku.
Loading
...
Raketa dopadla do Japonského mora
KĽDR v utorok oznámila odpálenie balistickej rakety zo západnej časti krajiny smerom na východ. Strela, ktorá uletela počas zhruba 40 minút asi 930 kilometrov, dopadla do Japonského mora. Informovala o tom juhokórejská armáda.
Podľa japonskej televízie NHK raketa zasiahla japonskú výhradnú hospodársku zónu. Nie sú hlásené žiadne škody.
Japonská vláda incident ostro odsúdila a označila ho za jasné porušenie rezolúcií OSN. "Severná Kórea opäť raz odpálila raketu. Ukazuje to, že (Pchjongjang) ignoroval opakované varovania medzinárodného spoločenstva," povedal na tlačovej konferencii japonský premiér Šinzó Abe.
Raketu vypálili o 9:40 juhokórejského času (2:40 stredoeurópskeho letného času) zo základne Banghjon v provincii Severný Pchjongan.
Stalo sa tak len niekoľko hodín po tom, čo o problémoch s KĽDR telefonicky hovoril americký prezident Donald Trump s japonským premiérom Šinzóem Abem a s čínskou hlavou štátu Si Ťin-pchingom.

Trumpova reakcia
Trump v prvej reakcii na twitteri napísal: "Severná Kórea práve vypustila ďalšiu raketu. Nemá tento človek (severokórejský vodca Kim Čong-un) vo svojom živote nič lepšie na práci? Možno len ťažko uveriť, že Južná Kórea a Japonsko to ešte vydržia. Možno že Čína vyvinie tvrdý nátlak na Severnú Kóreu a raz a navždy skoncuje s týmito nezmyslami! " Biely dom zatiaľ svoje oficiálne stanovisko nezverejnil.
Loading
...
KĽDR tento rok testovala niekoľko nových rakiet, podľa odborníkov aj výkonnú balistickú strelu stredného doletu, ktorá by v budúcnosti mohla dosiahnuť aj také ciele, ako je Havaj či Aljaška. Bezpečnostná rada OSN potrestala Pchjongjang novými sankciami.
Trump sa koncom júna nechal počuť, že severokórejská hrozba vyžaduje rozhodnú reakciu. Vyhlásil, že čas trpezlivosti s jadrovými a raketovými testami KĽDR sa už skončil.

Pokojný dialóg
Rusko a Čína navrhli, aby Severná Kórea vyhlásila moratórium na jadrové a raketové skúšky a aby sa Spojené štáty a Južná Kórea zdržali veľkých vojenských cvičení. Obe strany by si potom mohli sadnúť za rokovací stôl a dosiahnuť dohodu o nepoužití sily.
Vyplýva to zo spoločného vyhlásenia rezortov diplomacie Ruska a Číny zverejneného po utorkových rokovaniach šéfa Kremľa Vladimira Putina s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom v Moskve, informovala agentúra AP.
Čína vyzýva na "pokojný dialóg a konzultácie", čo považuje za jediný spôsob, ako vyriešiť situáciu na Kórejskom polostrove.
Peking pritom nesúhlasí so severokórejským porušovaním zmluvných dohôd Bezpečnostnej rady OSN súvisiacich s využitím raketovej a balistickej technológie.
Uviedol to hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Keng Šuang. Podľa hovorcu sa Čína bude aj naďalej snažiť o vyriešenie tejto záležitosti. Peking dúfa, že všetky strany prejavia zdržanlivosť a vyhnú sa podnikania akcií, ktoré by situáciu eskalovali.
Južná Kórea žiada represívne opatrenia
Juhokórejský prezident Mun Če-in raketový test ostro odsúdil a zdôraznil, že jeho krajina nebude tolerovať takúto provokáciu.
"Naliehavo žiadam Severnú Kóreu, aby sa zbavila svojho sebaklamu, že jadrový a raketový vývoj jej zaručuje bezpečnosť, a vyzývam ju, aby pristúpila k denuklearizácii," uviedol juhokórejský prezident na mimoriadnom zasadnutí Národnej bezpečnostnej rady.
Mun Če-in vyhlásil, že severokórejské jadrové zbrane a rakety ohrozujú bezpečnosť obyvateľov Južnej Kórey a jej spojencov.
"Za nijakých okolností nebudeme tolerovať žiadnu takúto hrozbu," uviedol a dodal, že jeho vláda sa bude odhodlane zaoberať severokórejskými provokáciami v úzkej spolupráci s medzinárodným spoločenstvom a bude pokračovať v spoločnej obrannej spolupráci s USA. V tejto súvislosti vyzval Bezpečnostnú radu OSN, aby prijala voči KĽDR represívne opatrenia.
Technologický pokrok
Šéf americkej Agentúry pre protiraketovú obranu (MDA) James Syringa začiatkom júna označil technologický pokrok v severokórejskom vývoji balistických striel v uplynulých šiestich mesiacoch za veľmi znepokojujúci.
Pchjongjang zintenzívnil raketové skúšky napriek tlaku medzinárodného spoločenstva a hrozbám sprísnenia sankcií.
Severná Kórea vykonáva takéto testy v bezprecedentnom tempe - od začiatku roka 2016 ich uskutočnila desiatky a odvtedy podnikla tiež jadrové skúšky.