MANILA, BRATISLAVA. Popravujú zajatcov ako Islamský štát, na propagandistických videách hovoria o víťazstve nad armádou a nad filipínskym mestom Marawi vyvesili známu čiernu vlajku.
V čase, keď v irackom Mosule a sýrskej Rakke čelí samozvaný kalifát porážke, sa z vplyvu a slávy jednej z najväčších teroristických skupín snažia vyťažiť aj iné organizácie. Pád Islamského štátu na Blízkom východe preto nemusí znamenať koniec teroru – zahraničných bojovníkov totiž lákajú africké aj ázijské skupiny džihádistov.

Samovražední záchranári
Skupinu dobrovoľníkov vo filipínskom meste Marawi volajú biele helmy, ale aj samovražedná jednotka. Ak ich zavolajú, do ulíc idú bez zbraní, ochrany, len so stavbárskou prilbou na hlave. Z centra mesta, ktoré už niekoľko týždňov ovládajú militanti hlásiaci sa k Islamskému štátu, sa snažia vyslobodiť uväznených ľudí.
„Všetci sme tu vyrástli a trhá nám srdce, keď vidíme obliehanie mesta,“ hovorí pre agentúru Reuters 25-ročný Abdul Azis Lomondot. Boje islamistov s armádou si vyžiadali stovky životov vrátane najmenej 44 civilistov. Tí, čo zostávajú uväznení v meste, volajú o pomoc.
„Vezmeme prilbu, doklady, rebrík, nejaké nástroje a sme pripravení,“ opisuje Lomondot. Napriek extrémnemu riziku sa snažia zachrániť ľudí v troskách zbombardovaného mesta aj v pivniciach. Tí, ktorí také šťastie nemajú, sa môžu stať obeťami islamistov.
Aj keď filipínski militanti v prevažne kresťanskej krajine vždy boli, teraz majú novú motiváciu. Spojili sa proti spoločnému nepriateľovi – filipínskej vláde – a najmä ich motivuje samotný Islamský štát. Ich pád totiž paradoxne znamená viac moci pre menšie „pobočky“.

Sýria je ďaleko? Skúste Filipíny
Štúdia Centra pre boj proti terorizmu (CTC) vo West Pointe ukazuje, že juhovýchodná Ázia sa môže stať novou živnou pôdou medzinárodného terorizmu. Do Sýrie aj Iraku sa podľa odhadov mohlo vybrať až 900 ľudí z toho regiónu, najmä z Indonézie.
“Islamský štát má globálne ambície a snaží sa rozšíriť svoj vplyv v juhovýchodnej Ázii aj výchovou siete prívržencov a podporovateľov.
„
Islamisti ich verbovali propagandistickými videami. V roku 2016 ozbrojený Malajzijčan vo videu prisľúbil vernosť vodcovi Islamského štátu Abú Bakr Bagdádímu a vyzval podľa CNN ľudí, aby sa k islamistom pridali. Ak niekto nemôže cestovať na Blízky východ, má ísť „aspoň do Filipín“. Do krajín v regióne sa tak nevracajú len miestni, ale aj zahraniční bojovníci.
Len v tomto regióne sa k Islamskému štátu hlási viac ako 60 militantných skupín. Vidieť to aj na posledných útokoch – členovia Islamského štátu sa nehlásia len k nepokojom vo Filipínach, na svedomí majú aj májový dvojitý samovražedný útok útok v indonézskej Jakarte. Pred rokom tiež malajzijský džihádista granátom zranil osem ľudí v nočnom klube v Kuala Lumpur.