BRUSEL. Európska komisia (EK) ocenila v pondelok skutočnosť, že jej návrh na systém vstup/výstupu (EES) pre príslušníkov tretích krajín do EÚ získal minulý týždeň politickú podporu Európskeho parlamentu (EP) a Rady EÚ.
Komisia vlani v apríli predstavila návrh nariadenia, ktorým sa zriaďuje systém vstup/výstup, aby sa urýchlili, zjednodušili a posilnili postupy hraničných kontrol štátnych príslušníkov tretích krajín, ktorí cestujú do EÚ.
Umožní to lepší dohľad nad povolenými krátkodobými pobytmi, odhaľovaním nadmerných pobytov a celkovou modernizáciou riadenia vonkajších hraníc EÚ.
Posilnenie kontroly hraníc
Národní lídri EÚ na júnovom summite v Bruseli (22.-23.6.) zopakovali, že systém vstupov/výstupov spolu s Európskym informačným a autorizačným systémom pre cestovanie (ETIAS) prispeje k posilneniu kontroly vonkajších hraníc a vnútornej bezpečnosti.
Eurokomisár pre migráciu, vnútorné veci a občianstvo Dimitris Avramopulos pripomenul, že po zavedení systematických kontrol všetkých cestujúcich, ktorí prekračujú vonkajšie hranice EÚ, a úspešnom spustení európskej pohraničnej a pobrežnej stráže získala Únia systémom EES "ďalší stavebný prvok pri budovaní bezpečnejších a inteligentnejších hraníc so zárukou mobility".
Podľa eurokomisára pre bezpečnostnú úniu Juliana Kinga zvýši systém vstup/výstup vnútornú bezpečnosť posilnením vonkajších hraníc a znamená priblíženie sa k cieľu dosiahnutia plnej interoperability informačných systémov EÚ do roku 2020.
Nový systém
Diskusie o návrhu eurokomisie sa budú ďalej viesť na technickej úrovni medzi Európskym parlamentom a Radou, následne budú musieť konečný text nariadenia oficiálne schváliť obaja spoluzákonodarcovia - Európsky parlament aj Rada EÚ.
Navrhovaný systém vstup/výstup nahradí súčasný systém manuálneho označovania pasov pečiatkami a umožní účinné riadenie povolených krátkodobých pobytov, zvýšenú automatizáciu hraničných kontrol a prispeje k odhaľovaniu falšovania dokumentov a podvodov s osobnými údajmi.
Systém sa bude vzťahovať na všetkých občanov tretích krajín, ktorí majú povolenie na krátkodobý pobyt v schengenskom priestore (maximálne 90 dní v rámci 180-dňového obdobia).
V systéme sa bude zaznamenávať meno, typ cestovného dokladu, biometrické údaje a dátum a miesto vstupu a výstupu, pričom systém zaznamená aj odopretie vstupu.