Zámok Schallaburg v spolkovej krajine Dolné Rakúsko sa na pol roka premenil na európske centrum islamu. Zorganizovali tam výstavu, ktorá predstavuje jedno z troch najväčších svetových náboženstiev.
Návštevníci môžu nazrieť do fiktívneho domu bežného moslima, do útrob provizórnej mešity, vyskúšať si hidžáb alebo sa naučiť základy arabčiny.
Organizátor výstavy HARALD PICHELBAUER tvrdí, že sa stretol takmer výlučne s pozitívnymi reakciami.
Výstava o islame
- Prebieha od 18. marca do 5. novembra.
- Miestom je zámok v Schallaburgu v Dolnom Rakúsku.
- Viac informácií nájdete na oficiálnej stránke.
Prečo ste sa rozhodli spraviť túto výstavu?
"Chceli sme verejnosti predstaviť jedno z najväčších náboženstiev sveta. Mali sme pocit, že ľudia by sa mali o islame naučiť viac.
Nechceli sme ľudí poučovať, chceli sme im len ukázať, čo je to islam. Zároveň sme vedeli, že o islame existuje v širokej verejnosti viacero nedorozumení.
Napokon, podobné nedorozumenia panujú napríklad aj o kresťanstve."
Prečo dnes panuje o islame toľko mýtov?
"Pretože síce poznáme to slovo, ale väčšina bežných ľudí nevie, čo znamená.
“Počas komunizmu sme počúvali, že všetko zlé pochádza z Východu. Či už to bolo Rusko, Československo, alebo Maďarsko. Hovorili nám, že všetky krajiny na východ od nás len čakajú na to, aby nás napadli a zaviedli u nás komunizmus. Nepriateľom číslo jeden bol pre nás takzvaný východný blok. Niečo podobné dnes podľa mňa platí o islame.
„
Paradoxné je, že o islame hovoríme veľmi často, ale aj tak nepoznáme význam toho slova. Často počúvame len jeho rôzne interpretácie, ktoré sa niekedy vylučujú.
Povedali sme si, že islam nechceme interpretovať, ale chceme ľuďom ukázať, čo to islam je. Sami sme sa museli naučiť, čo to islam vlastne je, ale pomáhali nám v tom odborníci a napokon aj členovia rakúskej moslimskej komunity.
Výsledkom je veľmi objektívny pohľad na islam ako jedno z troch najväčších svetových náboženstiev. Chceme, aby ste pri odchode z tejto výstavy, vedeli o islame viac, ako ste vedeli predtým. To, aká je vaša interpretácia, je už vaša vec. Dávame vám však šancu naučiť sa o islame čo najviac."
Dozvedeli ste sa niečo o islame aj vy sám?
"Samozrejme, niečo som o ňom vedel, zopár rokov som žil v moslimskej rodine v Karibiku. Islam bol pre nich niečím takým prirodzeným, že o tom nebolo treba hovoriť a ani ja sám som to s nimi neriešil.
Tá rodina mala tri deti, ich najstarší syn bol jedným z mojich najlepších priateľov. S ďalším som zase chodil na automobilové preteky, najmladšieho som brával do škôlky. Ráno sa rodina naraňajkovala, potom išla do práce, neskôr pozerali televíziu a medzitým sa pomodlili. Náboženstvo bolo pre nich prirodzenou súčasťou života. Rešpektoval som to, oni rešpektovali zase moju vieru a vlastne sme sa o tom ani nikdy poriadne nerozprávali. Takže o islame som toho vlastne ani ja veľa nevedel."

Islam je, špeciálne dnes, v Európe trochu citlivá téma. Mali ste nejaké obavy, keď ste začali pripravovať túto výstavu?
"Naša najväčšia obava bola tá, či sme budeme schopní prilákať dostatočný počet návštevníkov, čo sa nepotvrdilo, lebo výstava má úspech. Keď som však jazdil do Bratislavy či do Prahy, obával som sa aj toho, ako budú ľudia na mňa reagovať. Zvlášť po tom, ako som čítal názory vašich politikov na tému utečencov.