LONDÝN, BRATISLAVA. V čase, keď sa zo zhorenej výškovej budovy Grenfell Tower v západnom Londýne ešte dymilo, začal neďaleko miesta tragédie vznikať akýsi pomník obetiam.
Ľudia na steny pripínali vyjadrenia sústrasti, ale aj plagáty s tvárami stále nezvestných osôb. Kým niektorých preživších našli aj po deviatich dňoch v nemocniciach, iné mená vyše dva týždne po požiari na stene zostávajú a ich rodiny nevedia, či existuje šanca, že sú medzi živými.
Polícia dnes oficiálne hovorí o osemdesiatich obetiach, Scotland Yard však v priebehu týždňa upozornil, že určenie presného počtu obetí môže trvať aj viac ako do konca kalendárneho roka. Môže ich byť oveľa viac.
„Až po úplnom prehľadaní a vyprataní, čo bude trvať do konca roka, a potom ďalšie mesiace, keď experti vykonajú proces identifikácie, budeme vám môcť povedať, kto zomrel,“ povedala podľa denníka Guardian Fiona McCormacková z vyšetrovacieho tímu.
Čoraz viac ľudí je z procesu frustrovaných. Hľadanie obetí totiž vôbec nie je jednoduché.

Od donášky k susedom
Polícia podľa BBC nevie presne určiť ani počet nezvestných. Zoznamy obyvateľov sú totiž nepresné a nezahŕňajú návštevníkov, mnohé deti či ľudí, ktorí v budove nebývali legálne či oficiálne.
Jedným zo spôsobov, ako sa dozvedieť čo najviac, je založenie špeciálnej telefónnej linky. Aj keď sa na ňu obrátili mnohí, polícia naďalej vyzýva ľudí, aby svojich nezvestných známych nahlásili.
Polícia sa však snaží získať informácie aj o tých, ktorých nikto za nezvestných neoznačil. Chodia do škôlok, škôl, donášok rýchleho občerstvenia, na úrady, pýtajú sa susedov, či niekto z ich okolia nechýba. Porovnávajú aj volania na linku 999 v tú noc, aby zistili, či sú všetci volajúci nažive.