WASHINGTON, BRATISLAVA. Je bláznivá, má nízke IQ a keď sa s ním naposledy chcela stretnúť, tvár jej škaredo krvácala po facelifte. Tak vo štvrtok na twitteri opísal americký prezident Donald Trump známu moderátorku televíznej stanice MSNBC Miku Brzezinskú.
Trumpove slovné prestrelky na sociálnej sieti nie sú ničím novým - na svojich kritikov takto zvykol reagovať už dávno predtým, ako sa stal prezidentom.
Kým však vystupoval ako súkromná osoba, jeho vplyv iných bol menší. Dnes ako prezident vysiela signál, že urážať ženy je v poriadku a sexizmus vo verejnom priestore vôbec neprekáža, varujú politici aj komentátori.

Smutný deň
“Keď šikanujú lídri, je to skryté povolenie šíriť nenávisť ďalej aj pre ostatných - tých, čo sexuálne obťažujú, tých, čo tvrdia, že biela rasa je nadradená, islamofóbov.
„
Urážkami Trump reagoval na Brzezinskej kritiku. V relácii Morning Joe sa nedávno vyjadrila, že “Trump každý deň klame, svojich spolupracovníkov zneužíva a jeho správanie je nenormálne”.
“Je to smutný deň pre Ameriku, keď prezident trávi svoj čas mobingom, klamstvami a chrlením úbohých osobných útokov namiesto toho, aby si robil svoju prácu,” zareagovala na jeho tweet televízia MSNBC.
Televízna stanica však nebola jediná - Trumpov tweet odsúdilo množstvo politikov aj komentátorov, ktorí tvrdia, že jazyk, ktorý Trump použil, nie je hodný úradu, ktorý zastáva.
Republikánsky predseda Snemovne reprezentantov Paul Ryan nazval Trumpov tón "nevhodným”, senátor Lindsey Graham mu odkázal, že reprezentuje všetko, čo je v americkej politike zlé, a senátor Ben Sasse zas Trumpa poprosil, aby s takýmto správaním prestal.
Loading
...
Novinárky s ochrankou
Viaceré novinárky tvrdia, že od minuloročných volieb pribúdajú sexistické správy, ktoré im chodia do mailových schránok. Niektoré z nich už dokonca musia chodiť s ochrankou.
Korešpondentka BBC vo Washingtone Rajini Vaidyanathanová si myslí, že túto vlnu spustil práve Trump - novinárky, ktoré mediálne pokrývajú dianie v Bielom dome, podľa nej prezident dlhodobo uráža.
“Mnoho reportérok vrátane mňa zažíva online násilie, keď informuje o Donaldovi Trumpovi” píše. “Niektorí jeho podporovatelia mi posielajú rasistické a sexistické správy, nazývajú ma všetkým od štetky, suky, až po teroristku.”
Loading
...
Pomerne bežné
To, že Trumpovo správanie funguje ako model pre jeho podporovateľov, tvrdia viacerí Trumpovi kritici.
“Keď šikanujú lídri, je to skryté povolenie šíriť nenávisť ďalej aj pre ostatných - tých, čo sexuálne obťažujú, tých, čo tvrdia, že biela rasa je nadradená, islamofóbov,” napísala demokratická kongresmanka Barbara Leeová na svojom twitteri.
Aj riaditeľka projektu, ktorý sa zaoberá online násilím páchaným na ženách, tvrdí, že prezidentove činy legitimizujú sexistické správanie.
“To, že zobrazuje odpor k ženám a častiam ich tela sa stáva akýmsi vzorom,” hovorí Soraya Chemalyová z Mediálneho centra pre ženy pre BBC. “Je to niečo, čo je v našej kultúre pomerne bežné - verejné komentovanie žien a ich výzoru je niečo, čo poháňa hlavné odnože ekonomiky, takže neexistuje nič, čo by prezidenta zastavilo.”

Zvolili si bojovníka
Podľa zástupkyne hovorcu Bieleho domu Sarah Huckabee Sandersovej Donald Trump nezareagoval nevhodne.
“Myslím si, že nemôžete čakať, že keď niekoho deň čo deň, minútu čo minútu napádajú, bude ticho sedieť,” povedala podľa New York Times na brífingu pre novinárov v Bielom dome. “Američania si zvolili bojovníka, nezvolili si niekoho, kto bude ticho sedieť. Vedeli, do čoho idú, keď si zvolili Donalda Trumpa.”