BERLÍN. Nemecko umožní párom rovnakého pohlavia uzatvárať manželstvo a adoptovať si deti. Príslušné zmeny Občianskeho zákonníka schválil Spolkový snem.
V historickom hlasovaní, ako je v Nemecku vnímané, získala legalizácia manželstva homosexuálov pomerne výraznú väčšinu. Bez problémov by zmena, ktorá má jasnú podporu verejnosti, mala prejsť aj za týždeň v Spolkovej rade.
O návrhu na zavedenie manželstva pre všetkých, ako sa mu v Nemecku hovorí, sa v parlamente bezvýsledne debatovalo už niekoľko rokov, tento týždeň sa ale veci dali nečakane rýchlo do pohybu. Sociálni demokrati sa totiž rozhodli, že jeden zo svojich dlhodobých cieľov presadia s pomocou opozície aj proti vôli koaličnej konzervatívnej únie CDU/CSU kancelárky Angely Merkelovej.
Na hlasovaní sa zúčastnilo 623 členov Bundestagu. Za návrh hlasovalo 393 poslancov a 226, vrátane kancelárky Merkelovej, bolo proti. Štyria zákonodarcovia sa zdržali hlasovania.
Ako je to v Európe?
- Ako prvé umožnilo sobáše homosexuálnych párov v roku 2001 Holandsko
- Odvtedy uzákonilo homosexuálne sobáše ďalších 12 krajín Európy: Belgicko, Španielsko, Nórsko, Švédsko, Portugalsko, Island, Dánsko, Francúzsko, Británia (s výnimkou Severného Írska), Luxembursko, Írsko (po referende) a Fínsko.
Kancelárka sa tento týždeň vyjadrila v tom zmysle, že poslanci by mohli o návrhu hlasovať na základe vlastného presvedčenia, a nie pokynov svojich strán, čím fakticky uľahčila cestu k jeho schváleniu.
Výsledok hlasovania ocenilo viacero poslancov potleskom v stoji.
Manželstvo nie, adopcia áno
Merkelová hlasovala v piatok proti, ale párom rovnakého pohlavia by umožnila adoptovať si deti. Politička svoj postoj zdôvodnila okrem iného tým, že homosexuálne páry dnes v Nemecku nečelia diskriminácii.
"V posledných rokoch sme krok po kroku odstránili všetku diskrimináciu párov rovnakého pohlavia," povedala novinárom Merkelová. Veľa podľa svojich slov v poslednej dobe premýšľala o otázke detí a nakoniec dospela k presvedčeniu, že páry rovnakého pohlavia by mali mať možnosť si ich adoptovať.
Pokiaľ ide o otázku manželstva, je presvedčená, že ústava dáva manželstvu osobitnú ochranu ako zväzku muža a ženy. "Pre mňa je manželstvo, ako je v ústave, manželstvom muža a ženy, a preto som návrh zákona nepodporila," poznamenala.
Loading
...
Kahrs zaútočil na Merkelovú
V piatkovej debate, na ktorej začiatku predseda Spolkového snemu Norbert Lammert vyzval k vzájomnému rešpektu, zazneli názory oboch strán. Sociálni demokrati a opoziční Zelení a Ľavica argumentovali napríklad tým, že manželstvo homosexuálov viacerým ľuďom niečo prinesie, a pritom nikomu nič nevezme. Ľudia, ktorí za seba chcú prevziať zodpovednosť, majú podľa nich mať možnosť vstúpiť do manželstva.
Najčastejším protiargumentom CDU/CSU bolo tvrdenie, že manželstvo je základom rodiny a že homosexuáli už teraz môžu uzatvárať registrované partnerstvá, a nie sú tak diskriminovaní.
Nie všetci poslanci sa ale v rozprave, na ktorú niektorí prišli s dúhovými šálmi alebo kravatami, držali Lammertovej výzvy na rešpekt. Sociálny demokrat Johannes Kahrs tvrdo zaútočil na kancelárku Merkelovú, ktorá podľa neho od roku 2005 podporovala diskrimináciu homosexuálov. Jej vyjadrenie, v ktorom v pondelok naznačila zmenu svojho postoja, označil za trápne a úbohé.
Nemecko sa piatkovým rozhodnutím pridáva k 20 štátom, ktoré párom rovnakého pohlavia umožňujú na celoštátnej úrovni vstupovať do manželstva.