VATIKÁN, BRATISLAVA. Tri mesiace po tom, čo sa hlavou katolíckej cirkvi stal pápež František, zatkla talianska polícia extravagantného kňaza Nunzia Scarana. Kňaz, ktorého prezývali aj Monsignor Cinquecento (podľa toho, že vo vrecku údajne nosil len 500-eurové bankovky), mal na starosti vatikánske majetky.
Obvinili ho, že chcel súkromným lietadlom previezť do Švajčiarska dvadsať miliónov eur a pomôcť tak Vatikánskej banke s prepieraním peňazí.
Pápež sa snažil meno Vatikánskej banky očistiť – v prvých rokoch podľa denníka Guardian zrušili tisícky bankových účtov ľudí, ktorí nespĺňali nové pravidlá.
Na pomoc pri očiste si zavolal austrálskeho kardinála Georgea Pella. A práve to mohla byť pre katolícku cirkev veľká chyba.

Samovraždy aj po rokoch
George Pell bol vždy konzervatívnym podporovateľom tradičných kresťanských hodnôt a zástancom celibátu, no aj kritikom vatikánskej byrokracie. V roku 2014 sa stal šéfom vatikánskych financií, čo znamená, že sa stal tretím najvyššie postaveným človekom Vatikánu.
Zneužívanie v Austrálii
- 4444 ľudí bolo medzi rokmi 1980 až 2015 obeťami zneužívania kňazmi či rehoľníkmi,
- 1265 kňazov či rehoľníkov vinia zo zneužívania detí,
- v niektorých diecézach a reholiach zneužívalo až 40 percent kňazov,
- priemerný vek zneužívaných obetí bol 10,5 roka u dievčat a 11,6 roka pri chlapcoch.
„Reformy sú už v plnom prúde a za hranicou, kde by sa Vatikán mohol vrátiť do starých zlých čias,“ povedal podľa agentúry Reuters Pell po tom, ako sa im podarilo nájsť stámilióny eur na podozrivých účtoch.
Pell bol už v tom období namočený do vyšetrovania zneužívania detí katolíckymi kňazmi v Austrálii. V roku 2012 totiž unikol v Austrálii dokument, ktorý ukazoval, že polícia vyšetrovala asi štyridsať prípadov samovrážd, ktoré mohli byť spojené s prechádzajúcim sexuálnym obťažovaním.