Atentát na prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho aj Martina Luthera Kinga Juniora, prvá cesta kapely Beatles do Spojených štátov, ale aj pád Dvojičiek.
Kariéra novinára Gaba Pressmana (14.2.1924 - 23.6.2017) zachytáva všetko, čo sa v spojených štátoch udialo za posledné polstoročie. Reportér posledných šesťdesiat rokov informoval o všetkom dôležitom, čo sa udialo v Spojených štátoch, prakticky bez prestávky.
Chodil na miesta vrážd aj požiarov, chodil na demonštrácie, viedol rozhovor s Elvisom Presleym, Marilyn Monroe, Fidelom Castrom a každým americkým prezidentom od Harryho Trumana až po Baracka Obamu.
Niet divu, že ho mladší kolegovia označovali za "reportéra reportérov", za chodiacu žurnalistickú legendu.

Rodinné noviny
Rodák z New Yorku sníval o kariére novinára od detstva. Keď bol ešte chlapec, dostal hektograf - prístroj, ktorým sa dali duplikovať popísané papiere, a tak malý Gabe začal vydávať akési rodinné noviny. Písal v nich o všetkom, čo sa mu javilo dôležité - napríklad o bratrancovom vypadnutom zube či koláči starej mamy.
Na strednej škole sa stal šéfredaktorom školského časopisu, na vysokej vyštudoval históriu aj žurnalistiku. Po skončení štúdia nebol žiadnym nováčikom ani v profesionálnom živote, vo viacerých redakciách pracoval už počas školy. Už rok po získaní titulu vyhral grant na pracovnú cestu do Európy, odkiaľ v rokoch 1948 a 1949 písal ako novinár na voľnej nohe.
Televíznu kariéru začal neskôr, v roku 1956.
“V raných časoch televíznych správ, kedy moderátori často čítali z tlače a skutočné reportovanie prenechali novinám, robil pán Pressman svoje vlastné televízne spravodajstvo,” píšu New York Times. “Bol jedným z prvých televíznych novinárov, ktorí zobrali svoj štáb do ulíc, aby prinášali správy priamo z miesta požiaru či vraždy.”

Jediný v uliciach
Mnohí verili, že bol úplne prvým reportérom v uliciach New Yorku.
“Jediné, čo viem, je, že som bol tam vonku sám,” povedal raz v rozhovore pre New York Times. “Bol som jediný, kto tam držal mikrofón.”
Na mieste činu sa ocitol tak často, že ak by nebol reportérom, bol by hlavným podozrivým, zvykli vtipkovať jeho kolegovia.
Zvyšok svojho života strávil ako novinár televíznej stanice NBC. Viedol rozhovory s deviatimi starostami mesta New York, s trinástimi prezidentmi a s desiatkami celebrít.
Novinárom zostal až do konca života - ešte tento rok vyšiel do ulíc a spravodajsky pokrýval newyorský sprievod na Deň svätého Patrika. Verný svojej zásade pracovať v teréne zostal aj vo veku 93 rokov.
“V prvý deň, ktorý som strávila v jednej redakcii s Gabom Pressmanom, mi povedal, aby som sa odpútala od obrazovky počítača,” napísala na Twitteri novinárka Katie Honanová. "Vybojuj dobrý boj, choď do ulíc, povedal. ‘Neexistuje žiadna náhrada za ľudské oči. Žiadna náhrada za to, ako sa dívaš do očí iného človeka. To je novinárčina.’”
Loading
...
Úplný frajer
Gabe Pressman nebol len priekopníkom televízneho spravodajstva priamo z ulíc mesta - bol aj dlhoročným bojovníkom za práva novinárov. Ako obhajca prvého dodatku americkej ústavy, ktorý zaručuje úplnú slobodu slova, často bojoval s takou vášňou, až si o ňom niektorí mysleli, že je agresívnym mužom.
Kto však tvrdil, že ostrý reportér nemá svoju nežnú stránku, veľmi sa mýlil, tvrdia jeho blízki.
“Gabe mal dve osobnosti,” povedal podľa New York Daily News bývalý moderátor televíznej stanice NBC News Tom Brokaw. “Ako reportér bol nahnevaný a agresívny. Ako ľudská bytosť to bol absolútny frajer.”