ŽENEVA. Prvý deň nového kola rozhovorov o zjednotení Cypru dopadol lepšie, ako sa očakávalo.
Vyjednávači na rokovaní vo švajčiarskom lyžiarskom stredisku Crans-Montana predložili nové návrhy na budúce bezpečnostné usporiadanie etnicky rozdeleného ostrova, informovali sprostredkovatelia OSN.
Vojaci na Cypre
Cyperský prezident Nikos Anastasiadis a vodca cyperských Turkov Mustafa Akinci "si vymenili niekoľko kreatívnych myšlienok, ktorým sa môžeme neskôr venovať podrobnejšie," povedal reportérom námestník generálneho tajomníka OSN Jeffrey Feltman.
Kto prišiel rokovať
- Poradca OSN pre Cyprus Espen Barth Eide
- cyperský prezident Nicos Anastasiades
- líder cyperských Turkov Mustafa Akinci
- vyslanci Európskej únie
- vyslanci "ručiteľských krajín" Veľkej Británie, Grécka a Turecka
Generálny tajomník OSN António Guterres by mal doraziť do alpského strediska vo Švajčiarsku neskôr tento týždeň a pripojiť sa k rokovaniam, na ktorých sa zúčastňujú aj ministri zahraničných vecí a vysokí diplomati z Francúzska, Turecka, Británie a Európskej únie.
Dopoludnia začali účastníci riešiť ako prvé tie najzložitejšie záležitosti: budúcnosť tureckých vojakov na Cypre a postavenie mocností, ktoré vykonávajú funkciu ochrancov strategického ostrova ležiaceho medzi Európou a Blízkym východom.
Cyperskí Gréci a Grécko chcú, aby Turecko stiahlo svojich vojakov zo severu Cypru. Spolu s tým požadujú ukončenie systému vojenskej ochrany Tureckom. To však odmietlo stiahnuť z Cypru celý svoj vojenský kontingent, v ktorom je v súčasnosti 35-tisíc vojakov.

Nad očakávania
"Mali sme dobrý začiatok, v skutočnosti prekročil naše očakávania," zhodnotil v Crans-Montane osobitný vyslanec OSN Espen Barth Eide. Tento bývalý nórsky minister zahraničných vecí zdôraznil, že bezpečnosť a jej záruky nie sú jedinou nevyriešenou témou.
Obe strany rozdeleného Cypru identifikovali niekoľko ďalších záležitostí, ktoré považujú za zásadné. Podľa Eideho sa týkajú vrátenia nehnuteľností, vytýčenia území a rozdelenia moci medzi obe strany.
Rozhovory budú úspešné, ak sa podarí uzavrieť dohodu alebo prinajmenšom dosiahnuť prielom v otázke bezpečnosti, povedal Eide.
Vyjednávači plánujú zostať vo švajčiarskom alpskom stredisku až do konca budúceho týždňa, informovala tlačová agentúra DPA.
Ak dosiahnu dohodu, cyperskí Gréci a cyperskí Turci ju ešte budú musieť schválil v paralelných referendách, dodala DPA.