PRAHA, BRATISLAVA. Ak je Česko v ohrození a vy ste legálnym držiteľom zbrane, máte právo zasiahnuť, aby ste bezpečnosť krajiny zaistili.
Použitie zbrane je v Česku od stredy zakotvené v ústavnom zákone.
Krajina sa tak v čase, keď proti nej Európska komisia rozbieha konanie za nedodržiavanie utečeneckých kvót, opätovne vzoprela Bruselu. Aj keď novela podľa odborníkov veľa nezmení, ide o reakciu na európsku smernicu obmedzujúcu držbu zbraní.

Populistická hra
Európsky parlament ešte v marci odsúhlasil sprísnenie smernice o zbraniach. Zásobníky poloautomatických zbraní budú mať menšiu kapacitu, takmer úplne sa zakážu expanzné zbrane a skráti sa aj platnosť zbrojných preukazov.
Držitelia zbraní tvrdia, že zákon obmedzí tých, ktorí žiadne riziko nepredstavujú, napríklad športových strelcov či kluby vojenskej histórie.
„Schválenie novely ústavného zákona o bezpečnosti ukázalo, že štát sa nebojí svojich občanov,“ povedal podľa ČTK český minister vnútra Milan Chovanec, ktorý patril medzi najväčších zástancov novely.
Nový zákon mal podľa neho ukázať, že štát dôveruje legálnym držiteľom zbraní aj v prípade, že bude treba zaistiť bezpečnosť.
V Česku sa však smernica stala súčasťou predvolebného boja. „Vidím v tom čistý politický kalkul,“ hovorí pre SME politológ Jiří Pehe.
Najvýraznejšie obmedzenia strelných zbraní
- Zákaz expanzných zbraní, držanie bude povolené len na výnimku.
- Zásobníky dlhých poloautomatických zbraní môžu mať maximálne desať nábojov.
- Zakázané budú dlhé strelné zbrane so sklápacou či teleskopickou pažbou.
- Zákaz poloautomatických zbraní prerobených z automatických.
- Zbrojný preukaz bude platiť namiesto desať rokov len päť.
„Minister Chovanec aj predkladatelia zákona dobre vedia, že tento zákon nijako nemení situáciu, pretože to, čo ošetruje, už je v českom zákone o zbraniach zakotvené. Je to populistická hra, politici strašia ľudí pred teroristami a migrantmi,“ dodáva politológ.
Ustanovenia sa tak iba preniesli z bežného zákona do ústavného zákona.
Kritici novele vyčítajú, že je vágna a naopak pridáva držiteľom zbrane povinnosť podieľať sa na obrane krajiny.
Chovanec ako Rambo
Samotný Chovanec vo februári najskôr pózoval na videu s puškou, neskôr do parlamentu priniesol makety zbraní.
Päť mesiacov pred českými parlamentnými voľbami ide podľa politológov o snahu spolitizovať tému a získať na nej popularitu.
ČSSD, ktorej Chovanec od začiatku tohto mesiaca dočasne šéfuje, totiž po politickej kríze z mája v prieskumoch čoraz viac padá. Snaha premiéra Sobotku zbaviť sa ministra financií Andreja Babiša síce vyšla, no konflikt s prezidentom Milošom Zemanom a zmena názorov strane poškodili.
„Čudujem sa ministrovi Chovancovi, že si nepozrel prieskumy verejnej mienky. Tie ukazujú, že napriek tomu, že chodí opásaný zbraňami ako Rambo, tak preferencie ČSSD klesajú a táto téma na to nemá žiadny vplyv. Neviem, čo chce dosiahnuť, ale preferencie sa mu zlepšiť nedarí,“ hovorí Pehe.

Česko mimo jadra Únie
Česko sa navyše novelou zákona pustilo do ďalšieho boja proti Bruselu. Okrem novely plánuje totiž Chovanec Úniu za smernicu o zbraniach žalovať.
„Podávať žalobu ma neteší, no nemáme inú možnosť. Smernica porušuje nielen zákaz proporcionality, ale aj diskriminácie. Nemôžeme dopustiť, aby EÚ pod zámienkou boja proti terorizmu neprimerane zasahovala do postavenia členských štátov a ich občanov,“ povedal minister vnútra pre server idnes.cz.
Pehe tvrdí, že ústavný zákon teraz môže Česko použiť ako argument proti Bruselu. Európske normy sú však nadradené tým národným.
Zákon tak podľa neho bude mať vplyv na ďalší imidž Česka v EÚ, ktorý naštrbilo aj odmietanie kvót. „Navodzuje to dojem, že Česko nechce byť v integračnom jadre Únie. Vidno to nielen pri tomto zákone, ale aj pri tom, ako sa u nás diskutuje o eure,“ dodáva.
Novelu ešte musí schváliť senát, v parlamente však našla až 139 hlasov. V Česku je asi 300-tisíc legálnych držiteľov strelných zbraní. Európska smernica, ktorú majú štáty do roka začať rešpektovať, sa dotkne väčšiny z nich.