LONDÝN, BRATISLAVA. Viac byrokracie, stále neistá budúcnosť a namiesto garancií skôr prísľuby. Obyvatelia členských štátov Európskej únie, ktorí zostanú žiť v Británii aj po brexite, to budú mať o niečo ťažšie.
Plán britskej premiérky Theresy Mayovej o tom, aké budú mať občania Únie žijúci v Británii práva, vyvolal zmiešané reakcie. Podľa Mayovej je to férová a seriózna ponuka, viacerí európski lídri si ho však predstavovali inak.
3,2 milióna
občanov členských štátov Európskej únie žije dnes v Británii.
„Ponuka Británie nenaplnila naše očakávania a je tu riziko, že situácia našich občanov sa zhorší,“ reagoval stály predseda Európskej rady Donald Tusk.
Podľa analytikov je však Mayovej plán klasickým kompromisom a pre tri milióny Európanov v Británii skôr dobrou správou. „Britská premiérka neprišla s extrémne tvrdým variantom, akokoľvek by si EÚ predstavovala ešte silnejšiu ochranu svojich občanov,“ zhodnotil pre SME Jan Kovář, analytik českého Ústavu medzinárodných vzťahov.

„Ignorujte hluk a besnenie, férová a seriózna ponuka Theresy Mayovej o právach občanov Únie je veľmi blízko tomu, čo žiadal aj Brusel,“ napísal aj portál Politico.
Plán má napriek tomu viac háčikov.
Čo je v Mayovej návrhu
- Obyvatelia EÚ žijúci v Británii viac ako päť rokov dostanú takzvaný štatút o usadení (settled status).
- Dostanú rovnaké práva ako Briti, s výnimkou hlasovacieho (ak nemajú britské občianstvo). Vrátane práva na prídavky, dôchodok či zdravotnú starostlivosť.
- Budú sa však musieť zaregistrovať.
- Právo zostať v Británii budú mať aj ľudia, ktorí tam žijú kratšie. Neskôr si však budú musieť vybaviť povolenie na pobyt.
- V Británii môžu zostať Európania, ktorí sa tam usadili aj po brexite.
- Íri žijúci v Británii dostanú výnimku - budú sa k nim správať rovnako ako k Britom a nemusia sa špeciálne registrovať.
- Občania EÚ žijúci v Británii, ktorí sa po marci 2019 zosobášia, si nebudú môcť do Británie automaticky priviezť svojich partnerov. Budú musieť mať ročný príjem vyšší ako 18 600 libier.
- Rovnaké pravidlo dnes platí aj na Britov, ktorí sa zosobášia s neeurópskymi cudzincami.
(pšt)
Európsky súd? No, no, no
Žiadny občan Únie, ktorý v Británii začal žiť pred brexitom, sa zo Spojeného kráľovstva nemusí sťahovať ani po marci 2019. Ešte krátko po brexite to pritom nebolo jasné.
Britské médiá boli plné príbehov ľudí, ktorí si napríklad neplatia poistenie a nepracujú a z krajiny mali po brexite odísť. Mayová tieto obavy rozptýlila.