KYJEV, MOSKVA. Ukrajinu zasiahla najväčšiu vlna hackerských útokov v histórii krajiny, informovalo ukrajinské ministerstvo vnútra.
Hackeri zaútočili na webové systémy vládnych úradov, ako aj na medzinárodné spoločnosti v Ukrajine i na západe Európy.
Hackeri napadli aj západné spoločnosti
Terčom kybernetického útoku sa stali napríklad veľké priemyselné podniky, ukrajinská pošta či medzinárodné letisko, informovala agentúra AP.
Útoku čelila aj ruská ropná spoločnosť Rosnefť, uviedla agentúra TASS a podľa spravodajského portálu BBC rovnako dánska prepravná spoločnosť Maersk. "Zasiahlo to všetky oblasti nášho podnikania, a to doma aj v zahraničí," uviedol podľa agentúry AP hovorca spoločnosti Maersk.
Obeťami hackerov sa stali tiež britská reklamná spoločnosť WPP či francúzsky dodávateľ stavebných materiálov Saint-Gobain. Technické problémy v rôznych regiónoch oznámil aj nadnárodný potravinársky koncern Mondelēz International. Podniky sa kvôli ochrane odpájajú od internetu.
Loading
...
Ukrajina hovorí o ruských odtlačkoch prstov
Ukrajina hlási rozsiahle narušenie elektrickej siete, bánk či vládnych úradov. Technologickí experti tvrdia, že útok nesie znaky ransomwaru, ktorý po infikovaní počítača zablokuje prístup k niektorým alebo všetkým súborom, dokým nie je zaplatené výkupné.
Hackeri vraj požadujú ekvivalent 300 dolárov v kryptomene bitcoin.
Podľa poradcu ukrajinského ministra vnútra Antona Heraščenko počítače nakazila modifikovaná verzia vydieračského vírusu WannaCry. Vo väčšine prípadov sa vraj šíril e-mailom, ktorý zasiahnutí dostali už pred niekoľkými týždňami.
"Dnes môžeme povedať, že útok sa pripravoval najmenej mesiac," napísal Heraščenko na svojom facebooku. Šéf ukrajinskej bezpečnostnej rady Oleskandr Turčynov z rozsiahleho útoku na ukrajinskej inštitúcie obvinil Rusko. Podľa neho prvé analýzy hackerského zásahu obsahujú "ruské odtlačky prstov".
Ukrajinský vicepremiér Pavlo Rozenko uviedol, že monitor každého počítača v kabinete ministrov je zablokovaný. Odkaz v angličtine na nich varuje, že ak sa počítače vypnú, príde k zmazaniu všetkých dát. Vírusom je postihnutá aj letecká firma Antonov či kyjevské metro.

Nevedia natankovať
"Národná banka Ukrajiny varovala finančný sektor pred hackerským útokom neznámym počítačovým vírusom. Vykonaný bol zvonka na niekoľko ukrajinských bánk a podnikov zo súkromného aj štátneho sektora," oznámila centrálna banka s tým, že posilnila bezpečnostné opatrenia.
Uistila zároveň, že banková infraštruktúra je pred útokom hackerov náležite chránená, útoky by teda mali byť odrazené.
Loading
...
Kyjevské letisko uviedlo, že aj napriek hackerskému útoku pokračuje v normálnej prevádzke. Ruská ropná jednotka Rosnefť musela kvôli silnému útoku na svoje servery prejsť na rezervný systém riadenia, ťažbu ropy ale nezastavila.
Ocenená politologička Kateryna Kryková na twitteri napísala, že kvôli spadnutým systémom nedokázala natankovať.
Meranie v Černobyle vypli
Postihnuté boli aj počítače kontrolujúce úroveň rádioaktivity v oblasti Černobyľskej jadrovej elektrárne, oznámila podľa agentúry AFP hovorkyňa oblastného vládneho úradu Olena Kovalčuková.
Upresnila, že sa zastavilo automatické meranie rádioaktivity. Zamestnanci dostali po napadnutí príkaz vypnúť počítače po tom, ako sa na nich zjavil vírus, informoval portál telegraph.co.uk.
Oblastný vládny úrad ale uistil agentúru Reuters, že tamojšie technologické systémy pracujú normálne. Zamestnanci prešli do režimu manuálneho merania.
Vírus aj v ďalších krajinách
Nielen na Ukrajine a v Rusku, ale aj v Česku, Nemecku, Veľkej Británii, ba aj v Indii sa v utorok prejavil nový vydieračský vírus, ktorý je dôsledkom masívneho hackerského útoku na počítačové systémy rôznych inštitúcií, vládnych úradov, nadnárodných spoločností, ale i rôznych výrobcov, prepravcov a spoločenských subjektov.
ČR sa podľa momentálnej situácie radí v zozname najviac zasiahnutých krajín na 9. miesto, vyplýva z informácií tamojších médií odvolávajúcich sa na expertov.
Správy o útokoch prišli medzičasom aj z ďalších európskych štátov, napríklad z Dánska, Francúzska, Holandska či Nórska.
Naďalej nevedno, kto stojí za útokom, ktorý podľa odborníkov nesie znaky ransomwaru. Ten po infikovaní počítača využíva podľa švajčiarskych odborníkov z úradu pre počítačové technológie MELANI zraniteľnosť jedného z komunikačných protokolov systému Windows a zablokuje prístup k niektorým alebo všetkým súborom, až kým nie je zaplatené výkupné.