KÁBUL, BRATISLAVA. Nepodporujem myšlienku nekonečnej vojny, povedal v roku 2009 vtedajší americký prezident Barack Obama a o dva roky neskôr začal hovoriť o úplnom stiahnutí amerických vojsk z Afganistanu.
Dnes, šestnásť rokov od začiatku vojny v Afganistane, zostáva v krajine 8500 amerických vojakov a ďalší sa majú čoskoro pripojiť.
Kým niektorí označujú za chybu spustenie celého konfliktu, iní kritizujú Obamovo stiahnutie vojsk. Počet teroristických útokov totiž stále rastie a práve Afganistan by sa mohol stať útočiskom džihádistov po páde samozvaného Islamského štátu.

V krajine sú aj Slováci
Počas šestnástich rokov si boje proti Talibanu a ozbrojencom vyžiadali životy vyše 3500 zahraničných vojakov. Invázia, ktorú začal exprezident George W. Bush po útoku na Svetové obchodné centrum v roku 2001, rozpútala už vtedy vášnivé debaty.
Vojna v Afganistane
- začala sa americkou inváziou v októbri 2001,
- okolo roku 2011 bolo v krajine až 140-tisíc vojakov NATO,
- USA sa podarilo zvrhnúť vládu Talibanu, militanti však majú stále veľkú silu,
- hlavné vojenské operácie USA sa skončili v decembri 2014,
- vo vojne zahynuli desaťtisíce ľudí vrátane asi 20-tisíc civilistov.
V istom čase bolo v krajine viac ako 140-tisíc vojakov NATO. No kým v januári 2002 vojenský zásah v Afganistane označilo za chybu len šesť percent opýtaných v prieskume agentúry Gallup, v júni 2015 ho už ako chybu videlo 42 percent Američanov.
Postupné zníženie počtu vojsk však stabilitu v krajine neprinieslo. Májový útok v diplomatickej štvrti v Kábule, ktorý si vyžiadal vyše 150 obetí, pritlačil amerického prezidenta Donalda Trumpa k tomu, aby o postupnom zvýšení počtu amerických vojsk začal reálne uvažovať.
„V súčasnosti v Afganistane nevyhrávame a to musíme čo najskôr napraviť,“ povedal pred dvoma týždňami Kongresu podľa televízie Fox americký minister obrany Jim Mattis.